Náplň práce
Školská psychologička: Mgr. Jana Bezecná
Ako školská psychologička budem rada partnerom pre všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu, pozorným a trpezlivým poslucháčom, sprievodcom a konzultantom pri riešení problémov, zrkadlom vzniknutých situácií a postojov, no predovšetkým človekom s časom vyhradeným pre Vás. Mojím poslaním v našej materskej škole je, aby sa všetci, ktorí ju navštevujú cítili bezpečne a spokojne a mohli tak rozvíjať svoj potenciál. Neváhajte ma preto kontaktovať s akoukoľvek požiadavkou, či otázkou.
Som tu pre vás milé deti, rodičia a pedagógovia.
Konzultačné hodiny:
- pondelok – streda: 8:00 - 14:30 hod.
- konzultácie je potrebné dohodnúť vopred telefonicky, správou cez Edupage alebo prostredníctvom pedagóga
- konzultácia prebieha na základe potreby samotného žiaka alebo žiadosti rodiča či učiteľa
- môže mať podobu jednorazovej konzultácie alebo dlhodobej spolupráce
- so súhlasom rodičov konkrétneho žiaka a po dohode so školskou psychologičkou
Nájdete ma: v hlavnej budove školy, na 1.poschodí, oproti 9.triede
Náplň práce:
O náplni práce školského psychológa hovorí § 24 Zákona č. 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch:
Školský psychológ vykonáva:
- orientačnú psychologickú diagnostiku;
- poskytuje individuálne, skupinové alebo hromadné psychologické poradenstvo, prevenciu a intervenciu deťom a žiakom so zameraním na výchovu a vzdelávanie;
- poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom;
- spolupracuje pri prekonávaní bariér vo výchove a vzdelávaní detí a žiakov;
spolupracuje s odbornými zamestnancami centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a pripravuje podklady potrebné k vyšetreniu žiaka; - systematicky sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy v odborných oblastiach súvisiacich s náplňou, poslaním a koncepciou MŠ.
Ako školský psychológ som viazaná mlčanlivosťou a pre moju prácu platí zásada dôvernosti. To znamená, že informácie, ktoré sa dozviem o dieťati, o rodičovi, o zamestnancovi školy ďalej neposúvam, pokiaľ s tým dotknutá osoba nesúhlasí. O tomto i o možných výnimkách je každý, kto so mnou spolupracuje, informovaný.
Spolupráca so mnou je dobrovoľná. Nikoho k nej nemožno nútiť, možno ju len ponúkať alebo odporúčať.
Prvé stretnutie:
Cieľom prvého stretnutia je vypočuť si vás a dohodnúť sa na tom, s kým a na čom budeme spolupracovať. Na prvom stretnutí sa venujeme podmienkam spolupráce (očakávaniam od stretnutí, dohode na "téme" stretnutí, dohode o účastníkoch stretnutí, spôsobu práce psychológa, informovanému súhlasu so spoluprácou a niekedy už aj prvým nápadom na riešenie). To, na čom sa dohodneme na prvom stretnutí sa však v priebehu spolupráce podľa potreby a po vzájomnej dohode môže meniť. Na konci stretnutia sa môžeme dohodnúť na termíne ďalšieho stretnutia.
Užitočné články:
Hanblivé dieťa pri nástupe do škôlky