Školský vzdelávací program
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
Naše múdre hlavičky môžu ísť do školičky
Názov ŠkVP:
Naše múdre hlavičky môžu ísť do školičky
Stupeň vzdelania:
Predprimárne
Dĺžka štúdia:
Niekoľkoročná dochádzka detí do MŠ
Forma výchovy a vzdelávania:
Celodenná a poldenná
Vyučovací jazyk:
Slovenský jazyk
Predložený zriaďovateľovi:
Dátum prerokovania v PR
Dátum prerokovania v RŠ
Vydaný dňa:
Vypracovala: Mgr. Lenka Kubovičová, zást. riad. ZŠ s MŠ v spolupráci s pedagogickými zamestnancami materskej školy.
ÚVOD
Školský vzdelávací program je základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie v školách podľa školského zákona. Školský vzdelávací program musí byť vypracovaný v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona a s príslušným štátnym vzdelávacím programom.
Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania
Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v našej materskej škole sme si stanovili v súlade so všeobecnými cieľmi ustanovenými v štátnom vzdelávacom programe, s cieľmi výchovy a vzdelávania ustanovenými v školskom zákone, s cieľmi v koncepčnom zámere rozvoja materskej školy, s potrebami a záujmami detí v súčinnosti s podmienkami školy.
Cieľom a poslaním výchovy a vzdelávania v našej materskej škole je umožniť dieťaťu:
- zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými,
- uľahčiť plynulú adaptáciu na zmenené – inštitucionálne, školské prostredie,
- podporovať vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu, podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa,
- umožniť dieťaťu napĺňať život a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania,
- zlepšovať grafomotorické zručnosti s dôrazom na správny úchop grafomotorického materiálu, primeranú pracovnú plochu a správnu polohu dieťaťa počas činností,
- osvojovať si pohybové zručnosti a zdokonaľovať pohybové schopnosti,
- precvičovať správnu výslovnosť a rozvíjať súvislé vyjadrovanie,
- podporovať nadanie, talent, tvorivosť a zručnosti prostredníctvom estetických činností,
- individuálne rozvíjať deti so špeciálnymi potrebami,
- utvárať základy environmentálneho cítenia zamerané na ochranu životného prostredia,
získať prvotné základy komunikačných kompetencií, matematických kompetencií a kompetencií v oblasti vedy a techniky, digitálnych kompetencií, kompetencií učiť sa, riešiť problémy, tvorivo a kriticky myslieť, sociálnych, personálnych kompetencií a pracovných kompetencií,
- posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, k materinskému jazyku, k svojej vlastnej kultúre i regionálnemu folklóru,
- naučiť sa kontrolovať a regulovať svoje správanie, starať sa o svoje zdravie a chrániť ho, vrátane rozlišovania zdravej výživy,
- rozvíjať dimenzie školskej spôsobilosti, aby sa ľahko adaptovalo na následné primárne vzdelávanie,
- v období pred vstupom do základnej školy a realizáciou spoločných podujatí ZŠ s MŠ zabezpečiť plynulý prechod detí z materskej školy do základnej školy a utvárať ich predpoklady na ďalšie vzdelávanie.
Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole, ktoré je od 1. septembra pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta v materskej škole povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch, v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin a v čase choroby dieťaťa.
Predprimárne vzdelávanie dieťa ukončuje spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕši šiesty rok veku, ale na základe vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku. V tomto prípade ide o predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť zákonného zástupcu.
Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydáva Materská škola, Bučany 101, Bučany na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
Profilácia materskej školy
Dbáme na účelovosť prostredia, v ktorom má dieťa možnosť realizovať sa, byť aktívnym, rozvíjať tvorivosť a predstavy v každodenných aktivitách, hrať sa v centrách aktivít, ktoré mu poskytujú príležitosti pre samostatné objavovanie, skúmanie a vyhľadávanie potrebných informácií a pre uplatnenie a rešpektovanie jeho individuálnych záujmov a potrieb. Školský dvor poskytuje dostatok priestoru pre pohybové a relaxačné aktivity detí. Zeleň areálu materskej školy umožňuje každodennú realizáciu aktivít zameraných na prírodovedné poznávanie formou priameho zážitku, vytváranie pozitívnych postojov k prírode, rozvíjanie estetického vnímania a prežívania prírody. K dosiahnutiu stanovených zámerov z environmentálneho hľadiska je doviesť deti k poznávaniu prírody cez citové väzby a prirodzenú detskú zvedavosť. Na realizáciu prírodovedných aktivít a pozorovania rastlín slúžia aj vyvýšené záhony, deti nadobúdajú skúsenosti so starostlivosťou o rastliny. Uplatňujeme inovatívne, moderné vyučovacie metódy, formy a prostriedky, s dôrazom na skupinové aktivity a individualizáciu výchovno-vzdelávacej činnosti, na uplatňovanie zážitkového učenia, učenia na základe vlastnej motivácie a skúsenosti, učenia na základe spontánnosti, iniciatívy a citového prežívania dieťaťa. Deti sa oboznamujú s interaktívnou tabuľou, používame detské edukačné programy. Vo výchove a vzdelávaní sa vo zvýšenej forme zameriavame na ľudové tradície, zvyky a obyčaje podľa ročných období. Realizujeme rôzne aktivity a vystúpenia s deťmi, posilňujeme úctu k rodičom, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám, uplatňujeme regionálne tradície. Spolupracujeme s Kultúrno-spoločenským centrom – Nyaryovskou kúriou v Bučanoch. V úzkej spolupráci realizujeme rôzne akcie, napr. tvorivé dielne spojené s čítaním kníh. V rámci zdravej výživy podporujeme boj proti obezite detí v predškolskom veku, deň Lucie, Vianočnú besiedku- Vianočné trhy, Fašiangový karneval, Vítanie jari- pálenie Morény, Veľkonočné tradície, oslavy Dňa detí, Rozlúčku s predškolákmi, realizujeme divadelné predstavenia, koncerty, exkurzie, súťaže, výstavy a pod.
Zeleň areálu materskej školy umožňuje každodennú realizáciu aktivít zameraných na prírodovedné poznávanie formou priameho zážitku, vytváranie pozitívnych postojov k prírode, rozvíjanie estetického vnímania a prežívania prírody. K dosiahnutiu stanovených zámerov z environmentálneho hľadiska je doviesť deti k poznávaniu prírody cez citové väzby a prirodzenú detskú zvedavosť.
Hlavné zameranie našej materskej školy je:
-
- viesť deti k ochrane životného prostredia, rozvíjaniu estetického vnímania a prežívania prírody,
- vytváraniu správnych postojov a správania sa k životnému prostrediu,
upevňovaniu povedomia v oblasti separácie odpadov a uvedomelej spotrebe zdrojov.
Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
Dĺžka štúdia resp. dochádzky je limitovaná záujmom zákonných zástupcov dieťaťa a kapacitných podmienok školy. Materská škola poskytuje možnosť niekoľkoročnej dochádzky, spravidla 1-4 roky, rok pred plnením povinnej školskej dochádzky je predprimárne vzdelávanie v MŠ povinné. Výchova a vzdelávanie sa v našej materskej škole uskutočňuje celodennou, ale aj poldennou formou v rozsahu piatich hodín denne v dopoludňajšom čase.
Povinné predprimárne vzdelávanie
Dňom 1.1. 2021 nadobudla účinnosť novela školského zákona, ktorá priniesla pomerne rozsiahle zmeny týkajúce sa predprimárneho vzdelávania. Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie v MŠ povinné. Rodič je povinný také dieťa do materskej školy zapísať. Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, dieťa ho plní formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin a choroby. Ak dieťa po dovŕšení 6 rokov nedosiahne školskú spôsobilosť, môže rodič požiadať riaditeľa materskej školy o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole. Riaditeľ o tom vydá rozhodnutie. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt (spádová školka). Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Rodič môže požiadať, aby si dieťa plnilo povinné predprimárne vzdelávanie aj individuálnou formou, napríklad ak zdravotný stav dieťaťu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole. Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.
Učebné osnovy, vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí
V zmysle § 9 ods. 5) a 6) školského zákona sú učebnými osnovami našej materskej školy vzdelávacie štandardy Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách (2016). Taktiež sa riadime aj adaptáciami výkonových štandardov, ktoré sú zoradené podľa náročnosti úrovne poznania od 1-4. Najnižšou úrovňou začíname u najmladšej vekovej kategórie, zvyšovanie a náročnosť úrovne sa stupňuje, až k najstaršej vekovej kategórii, kde zväčša volíme najvyššiu úroveň 4. Uvádzame všetky kategórie adaptácií výkonových štandardov. Viď príloha č.1
Taktiež vo výchovno-vzdelávacom procese dbáme na rozvíjanie jednotlivých kľúčových kompetencií u detí. Viď príloha č. 2
V prílohe číslo 3 sú zhrnuté mesačné plány výchovno-vzdelávacieho procesu, od ktorých sa odvíjajú týždenné plány VVČ.
Východiská plánovania
Východiská plánovania načrtávajú základný prístup našej materskej školy k plánovaniu výchovno-vzdelávacej činnosti. Nasledovné princípy vyjadrujú, akým spôsobom materská škola postupuje pri usporadúvaní konkrétneho obsahu vzdelávania.
-
- Výchovno-vzdelávacia činnosť je plánovaná týždenne vzhľadom na špecifiká práce v materskej škole s celodennou výchovou a vzdelávaním, kedy predprimárne vzdelávanie zabezpečujú striedavo na zmeny dve učiteľky. Plán výchovno- vzdelávacej činnosti chápaný ako súčasť prípravy na výchovno-vzdelávaciu činnosť, ktorého forma a spôsob vedenia sú schválené pedagogickou radou. Plán vypracúva učiteľka rannej zmeny pre priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť v konkrétnej triede.
- Učiteľky vzájomne spolupracujú v rámci prípravy a plánovania svojej výchovno- vzdelávacej činnosti v konkrétnej triede, ale i v celej materskej škole. Je úplne na ich vzájomnej súčinnosti a dohode, koľkokrát maximálne za týždeň zaradia jednotlivé vzdelávacie oblasti. V rámci cielenej vzdelávacej aktivity zohľadňujú možnosť voľby vzájomne kombinovať a prelínať príslušné vzdelávacie oblasti.
- Učiteľky vychádzajú pri plánovaní z poznania aktuálnej úrovne detí. Rešpektujú ich potreby, prirodzenú variabilitu a sociokultúrne prostredie. Príloha č. 1
- Súčasťou plánovania je zohľadnenie vymedzených tém, ktoré sú interným materiálom materskej školy. Voľba konkrétnej témy a dĺžka jej časového úseku je na uvážení a dohode učiteliek danej triedy. Témy predstavujú ucelenú opornú konštrukciu pre štruktúrovanie konkrétneho obsahu vzdelávania, ale zohľadňujú i zmysluplný situačný kontext aktivít s deťmi v rámci určitého obdobia, ako i tradíciu a podmienky našej materskej školy. Jednotlivé témy je možné podľa potreby učiteliek danej triedy zlúčiť, prípadne akokoľvek zmeniť ich poradie z dôvodu materiálno-technického zabezpečenia plánovaných aktivít v triedach. Pri realizácii projektov a centrálnych aktivít materskej školy je potrebná spolupráca medzi všetkými učiteľkami, ale i vedením materskej školy. Príloha č. 3
- Učiteľka plánuje systematickým spôsobom od menej náročných požiadaviek na dieťa k náročnejším a rešpektuje metodické postupy špecifické pre jednotlivé vzdelávacie oblasti. Pri plánovaní výchovno-vzdelávacej činnosti môžu učiteľky, ale nie je to ich povinnosťou, využívať i adaptácie výkonových štandardov jednotlivých vzdelávacích oblastí. Výkonové štandardy môžu v rámci plánovaných aktivít deliť, ale i integrovať do logických celkov podľa vlastného uváženia zohľadňujúc rozvojové možnosti detí v konkrétnej triede.
- Učiteľka zohľadňujúc sociokultúrne prostredie detí, sama autonómne rozhoduje na základe charakteru formulácie konkrétneho výkonového štandardu, či k jeho dosiahnutiu smeruje priebežne vytvorením príležitostí prostredníctvom prirodzených každodenných socializačných situácií v rámci dlhšieho časového obdobia, alebo ich je potrebné plánovať a realizovať v konkrétnych cielených vzdelávacích aktivitách.
- Na základe hlbšieho poznania charakteristiky jednotlivých vzdelávacích oblastí, ako aj poznania vzdelávacích štandardov, si učiteľka samostatne volí vhodné metódy, stratégie, formy a prostriedky pre svoju plánovanú výchovno-vzdelávaciu činnosť. Ich výber a uplatňovanie je právom každého pedagogického zamestnanca.
- Pri plánovaní výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľky dôsledne uplatňujú princípy inkluzívneho vzdelávania. Materská škola pre začlenené deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vytvára v prípade potreby v úzkej spolupráci s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva vhodné podmienky prostredníctvom individuálneho vzdelávacieho programu alebo prostredníctvom vzdelávacích programov určených pre školy, ktoré vzdelávajú deti so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
- V čase školských prázdnin, kedy je počet detí nižší, sa výchovno-vzdelávacia činnosť plánuje a realizuje v hrách a hrových činnostiach.
Vyučovací jazyk
Vyučovacím jazykom, v ktorom sa realizuje predprimárne vzdelávanie v našej materskej škole, je štátny jazyk na území Slovenskej republiky – slovenský jazyk.
Spôsob a podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Predprimárne vzdelávanie v materskej škole ukončuje dieťa:
-
- spravidla v školskom roku, v ktorom do 31.augusta dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť,
- ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale na základe vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku- predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov.
Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania vedené v štátnom jazyku. Dieťa ho získa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole, ktoré je povinné. Osvedčenie sa vydáva na predpísaných tlačivách schválených ministerstvom školstva v posledný deň školského vyučovania na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Vydávanie osvedčenia je súčasťou slávnostného aktu „Rozlúčky s deťmi predškolského veku“ za účasti rodičov a učiteliek MŠ. Deťom, o ktorých materská škola vie, že budú mať odložené plnenie povinnej školskej dochádzky a budú navštevovať materskú školu aj v nasledujúcom školskom roku, sa osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania nevydáva.
Personálne zabezpečenie predprimárneho vzdelávania v materskej škole
Realizácia Štátneho vzdelávacieho programu si vyžaduje zodpovedajúce personálne podmienky, ktoré zabezpečia efektívnosť vzdelávania a vytvárania spolupracujúcich sociálnych vzťahov medzi účastníkmi procesu vzdelávania.
Pedagogickí zamestnanci:
- spĺňajú kvalifikačné predpoklady stanovené príslušnou legislatívou,
- v každodennej pedagogickej práci preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti,
- sú schopní profesijného a osobnostného rozvoja,
- ako súčasť kolektívu sú schopní vzájomnej efektívnej a ľudsky podporujúcej komunikácie a spolupráce.
Vedúci pedagogickí zamestnanci:
- vytvárajú predpoklady pre fungujúce, motivované spolupracujúce spoločenstvo v škole s náročnou profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím,
- starajú sa o svoj osobný a odborný rast, ako aj všetkých členov kolektívu a vytvárajú preň podmienky.
Materiálno-technické a priestorové podmienky
Prostredie materskej školy vytvára podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa. Pozitívne ovplyvňuje tiež osobnosť dieťaťa, lebo môže uspokojovať jeho psychické, citové a telesné potreby. Mikroklíma prostredia materskej školy vplýva na pocit pohody, výkonnosť a únavu pri pohybe, hre, učení a práci.
Harmonickosť prostredia je jeho premenlivou a ovplyvniteľnou zložkou. Deti mu spoločne s učiteľkou vtláčajú osobitý pôvab ( každá trieda je jedinečná ), starajú sa o poriadok a estetickú úpravu. Prostredie úzko súvisí s cieľmi materskej školy, výchovno-vzdelávacou činnosťou, obsahom výchovy a vzdelávania, s učením dieťaťa.
Učiteľky materskej školy neustále navodzujú priaznivú sociálno-emocionálnu atmosféru v triede, cieľavedome vytvárajú podnetné prostredie pre spontánne i zámerné učenie a súčasne inšpirujú deti k aktívnej pomoci pri tvorbe takéhoto prostredia.
K štandardnému a nezastupiteľnému vybaveniu materskej školy patria hračky. Ich výberu, kvalite a vekovej primeranosti sa venuje zvýšená pozornosť. Súčasťou materiálno-technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra, učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická audiovizuálna technika, digitálne technológie atď.
Podmienkou kvalitného plnenia školského vzdelávacieho programu je dostatočné vybavenie spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické, pracovné činnosti.
Usporiadanie triedy
- umožňuje deťom komunikáciu pri spoločných činnostiach v hrových skupinách,
- uľahčuje dieťaťu voľný styk s najbližším okolím,
- uľahčuje dieťaťu prístup k hračkám a pomôckam,
- umožňuje dieťaťu plánovať a vytvárať hrové prostredie podľa vlastného zámeru,
- umožňuje dieťaťu poznať vlastné pracovné tempo a umožňuje mu uvedomiť si vlastné možnosti,
- umožňuje dieťaťu ponechať si vlastný výtvor v prostredí,
- umožňuje dieťaťu tvoriť podľa vlastných predstáv na základe samostatného rozhodovania sa pri výbere činnosti,
- je bezpečné, estetické a funkčné,
- umožňuje dodržiavanie vopred stanovených pravidiel deťmi a učiteľmi pri ukladaní hračiek a pri manipulácii s predmetmi, učebnými pomôckami.
Vo vnútornom prostredí triedy je vymedzený:
- voľný priestor pre spoločné pohybové aktivity a pohybové hry,
- priestor pre hry a pracovné aktivity ( hrové a pracovné kútiky a centrá )
Hrové a pracovné kútiky sú umiestnené v priestore, ktorý je vybavený účelovo a slúži na spontánne hry detí a učiteľkou plánovanú a riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť. O tematickom zameraní hrových kútikov a ich obmieňaním rozhoduje učiteľka spolu s deťmi podľa plánovaných činností, zámerov a podľa záujmu detí o hrové prostredie.
Exteriér ( vonkajšie prostredie ) zahŕňa celkový ráz krajiny, v ktorej dieťa žije. Vonkajšie prostredie je blízko späté s voľnou prírodou.
Vonkajšie priestory umožňujú:
- pohybové činnosti ( na náradí, voľné pohybové činnosti ),
- tvorivé, konštrukčné a umelecké činnosti,
- komunikačné činnosti ( nadväzovanie kontaktov ),
- špeciálne činnosti ( skákacie hry na vytvorenom maľovanom chodníku pred škôlkou ).
Areál materskej školy tvorí ihrisko, záhrada, spevnená plocha. Zariadenie ihriska tvoria: preliezky, hojdačky, pieskoviská, kolotoč, kĺzačka, domčeky, kladina, lanový most.
Pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú postupne zaisťované všetky materiálno-technické podmienky nevyhnutné na jeho výchovno-vzdelávaciu činnosť.
Konkrétne a presné požiadavky na vybavenie, usporiadanie a funkčné členenie materiálneho prostredia materskej školy stanovuje vyhláška MZ SR č. 527/2007 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenie pre deti a mládež, ako aj zákon 355/2007 Z. z. o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Hodnotenie je prostriedkom zhromažďovania informácií a posúdenie aktuálnej úrovne rozvoja osobnosti dieťaťa v jednotlivých oblastiach. Výsledky hodnotenia pre učiteľa znamenajú spätnú väzbu o vhodnosti používaných metód a foriem práce. Za vyhodnocovanie výchovno-vzdelávacieho procesu na úrovni školy je zodpovedná riaditeľka a zástupkyňa MŠ. Hodnotenie výchovno-vzdelávacej činnosti v rámci triedy je zodpovednosťou učiteliek a je realizované prostredníctvom pedagogickej diagnostiky. Diagnostické portfólio dieťaťa poskytuje informácie o úrovni schopností dieťaťa v jednotlivých oblastiach a podklad pre vstupnú, priebežnú a výstupnú diagnostiku.
Systém kontroly a hodnotenia detí je priebežné monitorovanie výsledkov vzdelávania sa detí a ich formatívne hodnotenie ( každodenné hodnotenie, ktoré je orientované na podporu aktívneho učenia, využíva sa na zvýšenie kvality výchovy a vzdelávania, zlepšenie dosahovania výkonov). Formatívne hodnotenie sa realizuje na základe poznatkov získaných:
-
-
- pozorovaním každodenných činností detí v triede,
- hospitačnou činnosťou, individuálnymi rozhovormi,
- analýzou výtvarných prác a iných produktov detí,
- vyhodnocovaním výsledkov detí na rôznych typoch prehliadok a vystúpení,
- zhodnotením výchovno-vzdelávacích výsledkov detí,
- na základe jednoduchého slovného sebahodnotenia detí.
-
Cieľom vnútorného systému kontroly a hodnotenia detí je získať relevantný a dlhodobý prehľad o rozvoji a učení sa dieťaťa , ponúka rady a poučenia zamerané k zlepšeniu výkonov u detí. Učiteľkám poskytuje spätnú väzbu pre ďalšiu prácu s dieťaťom, ako aj individuálne vzdelávacie pokroky dieťaťa.
Sumatívne hodnotenie zahŕňa hodnotenie, ktoré stanovuje dosiahnutú úroveň znalostí v danom časovom úseku ( jedenkrát ročne) a je jedným z podkladov k vypracovaniu správy o výchovno-vzdelávacej činnosti.
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy
Vnútorný systém kontroly je vo všeobecnosti zameraný na všetkých zamestnancov MŠ a je rozdelený na priebežné monitorovanie aktivít. Hodnotenie chápeme ako proces motivačný, stimulujúci zamestnancov k zvýšenej výkonnosti, pracovného úsilia, pracovnej spokojnosti ako aj pozdvihnutie kultúry materskej školy. Systém kontroly a hodnotenia zamestnancov umožňuje vedeniu školy čo najobjektívnejšie hodnotiť jednotlivé pracovné výkony, plnenie úloh a požiadaviek, ktorými napĺňajú školský vzdelávací program v súlade s cieľmi a princípmi výchovy a vzdelávania. Hodnotenie je zložitý proces, ktorý prebieha podľa určitých zásad a na základe poznatkov získaných z:
-
-
- dotazníkov sebahodnotenia a sebareflexie učiteliek,
- pozorovania, hospitačnej činnosti – zástupkyňou riaditeľky pre MŠ, vzájomne medzi učiteľkami,
- analýzy písomných materiálov a portfólií – školská dokumentácia, záznamy o deťoch,
- referencií od detí, rodičov a iných odborných zamestnancov,
- vyhodnocovania plnenia činností nad rámec pracovných úloh,
- hodnotenia dosiahnutých výchovno-vzdelávacích výsledkov s deťmi,
- analýzy prác zhotovených s deťmi a ich prezentácie pred širokou verejnosťou,
- vyhodnotenia dobrých výsledkov zúčastnením sa súťaží, prehliadok.
-
Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
Vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov je naplánované a prebieha v súlade s vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 42/1996 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pedagogických pracovníkov. Zahŕňa tieto formy vzdelávania:
- adaptačné vzdelávanie začínajúcich učiteľov
- príprava vedúcich pedagogických zamestnancov, ktorým patrí príplatok za riadenie
- priebežné vzdelávanie
- špecializačné inovačné štúdium
- špecializačné kvalifikačné štúdium
- rozširujúce kvalifikačné štúdium
Osobné plány profesijného rozvoja učiteľa materskej školy sú zapracované v ,,Pláne profesijného rozvoja´´, na daný školský rok. Profesijný rozvoj spôsobuje formovanie individuálneho štýlu profesionálnej aktivity, pomáha plánovať pedagogické procesy a vlastnú aktivitu, je zdrojom sebapoznania a sebauvedomovania.
Výchova a vzdelávanie detí so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami a zabezpečenie podmienok inkluzívneho vzdelávania
Prioritnou úlohou edukácie dneška je postupné pretváranie školy smerom k inklúzivnému vzdelávaniu a zabezpečeniu práva každého dieťaťa na kvalitné vzdelanie. Prijímanie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zákon č. 245/2008 Z. z. aj vyhláška MŠ SR č. 306/2008 Z. z. umožňuje, ale neukladá ako povinnosť. Zástupkyňa materskej školy vždy pred svojim rozhodnutím o prijatí dieťaťa so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami zváži, či: - na prijatie takéhoto dieťaťa sú vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne atď).
Základom inkluzívnej edukácie detí so zdravotným postihnutím i detí prichádzajúcich zo sociálne a kultúrne znevýhodňujúceho prostredia, je koncepcia tvorivo - humanistického rozvoja osobnosti. Prostredníctvom nej chceme dosiahnuť optimálny rozvoj každého integrovaného dieťaťa, aby sa cítilo zdravé, šťastné, spokojné a úspešné, aby sa mohlo učiť pre seba čo najefektívnejším spôsobom, tempom a metódou, ktorá mu umožní získať čo najviac na úrovni svojho osobného maxima.
Východiskom a základným dokumentom je Vzdelávací program pre deti so zdravotným znevýhodnením – predprimárne vzdelávanie, ktorý je dostupný na stránkach Štátneho pedagogického ústavu a stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pod číslom 2017-2127/20564:14-10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.
Obsah vzdelávania bude tak maximálne prispôsobený ich individuálnym osobitostiam, aby zabezpečil: všestranný a harmonický rozvoj dieťaťa, rozvoj jeho individuality, privykanie na zdravý životný štýl, umocnil pocit bezpečia a spokojnosti každého dieťaťa. V období adaptácie (na začiatku školského roka) handicapovaného dieťaťa, ak to bude vyžadovať výchova a vzdelávanie aj v priebehu školského roka, riaditeľka školy zabezpečí asistenta učiteľa, ktorého prítomnosť umožní individuálnu formu práce s dieťaťom. Denný poriadok pre dieťa so zdravotným znevýhodnením bude flexibilný, prispôsobený individuálnym potrebám. Jeho vyváženosť v striedaní činností zabezpečí dieťaťu optimálny biorytmus, bezstresové prostredie a vytvorí časový priestor na učenie hrou.
Zoznam použitých skratiek
ZŠ - základná škola MŠ - materská škola
SR - Slovenská republika
CPPPaP - Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
VVČ- výchovno-vzdelávacia činnosť
Príloha č. 1
Adaptácie výkonových štandardov
Adaptácie výkonových štandardov
Metodický materiál k plánovaniu výchovno-vzdelávacej činnosti v materských školách
Publikácia Adaptácie výkonových štandardov je podporným metodickým materiálom k plánovaniu výchovno-vzdelávacej činnosti v materských školách, ktorý bol vypracovaný na základe požiadaviek učiteliek materských škôl. Na príprave materiálu sa podieľal tím odborníkov – autori jednotlivých vzdelávacích oblastí, učiteľky z praxe, Odborná komisia pre predprimárne vzdelávanie pri ŠPÚ. Pracovná verzia adaptácií bola overovaná počas priebehu pilotnej fázy v zapojených materských školách a na základe spätnej väzby od učiteliek bola upravená do finálnej podoby.
Metodický materiál obsahuje rozpracovanie jednotlivých výkonových štandardov do výkonových úrovní, ktoré predstavujú možnosť, ako postupovať pri plánovaní výchovno-vzdelávacej činnosti s ohľadom na rozvojové možnosti detí systematickým spôsobom od menej náročných požiadaviek k náročnejším. Jednotlivé výkonové úrovne nesúvisia s vekovými kategóriami (U1 ≠ 3 – 4 ročné deti,U2 ≠ 4 – 5 ročné deti a pod.). Úrovne sú číslované kvôli prehľadnosti ako vyjadrenie postupnosti dosiahnutia výkonového štandardu zo Štátneho vzdelávacieho programu, ktorý sa v úrovniach uvádza vždy pod najvyšším číslom a je vyznačený hrubším typom písma. Počet úrovní pri výkonových štandardoch je rôzny, niektoré výkonové štandardy majú navrhnuté dve úrovne, iné ich majú štyri alebo aj päť. Pri niektorých výkonových štandardoch nie sú uvedené žiadne výkonové úrovne, pretože mnohé z nich sa priebežne dosahujú v prirodzených každodenných socializačných situáciách v priebehu dlhšieho časového obdobia. Podrobnejšie metodické odporúčania sú súčasťou metodických príručiek k jednotlivým vzdelávacím oblastiam Štátneho vzdelávacieho programu.
Výkonové úrovne sú pomôckou pre učiteľky k plánovaniu výchovno-vzdelávacej činnosti. Je na vzájomnej dohode učiteliek v triede, ako budú s jednotlivými úrovňami pracovať. V rámci jednej vzdelávacej aktivity si učiteľky podľa rozvojových možností detí v triede môžu zvoliť aj dve rôzne úrovne jedného výkonového štandardu, jedna úroveň môže byť zaradená aj niekoľkokrát. V plánoch výchovno-vzdelávacej činnosti je možné uvádzať výkonový štandard alebo výkonovú úroveň. Pri plánovaní sa odporúča vychádzať zo zistení pedagogickej diagnostiky a na základe nich si vyberať úrovne z adaptácií výkonových štandardov.
Výkonové úrovne nie je potrebné zapracovať do školského vzdelávacieho programu materskej školy, neslúžia k príprave žiadnych ďalších materiálov či administratívy a nie je potrebné prechádzať formálne všetkými úrovňami.
Vzdelávacia oblasť Jazyk a komunikácia
1 Hovorená reč
1.1 Komunikačné konvencie
U4 Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami – deťmi i dospelými.
U3 Bezprostredne sa zapája do rozhovorov v triede, aktívne komunikuje s deťmi aj s učiteľkou.
U2 Pri hrových aktivitách vyhľadáva spoločnosť detí, snaží sa nadviazať rozhovor s nimi na základe
komentovania svojej hry alebo hry druhého dieťaťa.
U1 Spontánne nadväzuje rozhovor s učiteľkou, v prípade potreby ju požiada o pomoc.
U4 Reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasitosť prejavu
prispôsobuje situácii.
U3 Prispôsobuje hlasitosť a intonáciu reči téme a zámerom komunikácie.
U2 Pri komunikácii sleduje neverbálne signály komunikačného partnera (gestá, mimiku), zohľadňuje ich
význam.
U1 Pri komunikácii udržiava očný kontakt s komunikačným partnerom.
U3 Používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom.
U2 Formálne primeraným spôsobom vyjadruje svoje potreby a želania, svoj súhlas, nesúhlas, či vďačnosť.
U1 Rozlišuje medzi neformálnou komunikácia s deťmi a formálnou komunikáciou s učiteľkou a inými
dospelými.
U4 Pozná a dodržuje základné pravidlá vedenia dialógu.
U3 Pri rozhovore zotrváva v téme komunikácie, kladie doplňujúce otázky v súlade s témou komunikácie.
U2 V dialógu získava slovo primeraným spôsobom.
U1 Počúva, keď niekto druhý dostane slovo a hovorí.
1.2 Artikulácia a výslovnosť
U4 Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny.
U3 Vyslovuje správne slabikotvorné spoluhlásky (l/ĺ, r/ŕ).
U2 Vyslovuje správne sykavky (s, c, z, dz, š, č, ž, dž).
U1 Všíma si nesprávnu výslovnosť hlások u druhých detí a u seba, snaží sa vyslovovať zreteľne všetky
hlásky.
1.3 Gramatická správnosť a spisovnosť
U4 Formuluje gramaticky správne jednoduché rozvité vety a súvetia.
U3 Formuluje jednoduché podraďovacie súvetia.
U2 Formuluje jednoduché priraďovacie súvetia.
U1 Formuluje jednoduché rozvité vety.
U4 Rozumie spisovnej podobe jazyka.
U3 V priebehu vzdelávacích aktivít používa spisovnú podobu jazyka.
U2 S porozumením reaguje na špecifické inštrukcie v spisovnej podobe jazyka v rámci vzdelávacích aktivít.
U1 S porozumením reaguje na spisovnú podobu reči v bežných komunikačných situáciách.
2 Písaná reč
2.1 Chápanie obsahu, významu a funkcií písanej reči
2.1.1 Poznávanie funkcií písanej reči
U4 Dokáže jednoducho vysvetliť, prečo je písaná reč dôležitá a uvedie jednoduché príklady.
U3 Chápe poznávaciu a vzdelávaciu funkciu písanej reči.
U2 Chápe dôležitosť komunikačnej a pamäťovej funkcie písanej reči.
U1 Chápe, že písaná reč je zdrojom zábavy, hier, príjemných a veselých zážitkov.
2.1.2 Porozumenie explicitného významu textu – slovná zásoba
U4 Vlastnými slovami vysvetlí význam slov, ktoré pozná (napr. opisom, použitím synonymických
výrazov, aj negatívnym vymedzením, teda použitím antoným a i.
U3 Význam známych slov a slovných spojení, konkrétnych aj abstraktných podstatných mien, vlastností
a charakteristík postáv, vysvetľuje vlastnými slovami s použitím synoným (a antoným), všeobecnejších
nadradených kategórií, použitím slov v
adekvátnom kontexte.
U2 Mená postáv, činností a vlastností opisovaných v texte vymenuje spamäti, po kategóriách; význam slov
a slovných spojení dokáže vysvetliť opisom, pomocou príkladov a prirovnaní; činnosti a vlastnosti postáv
predvádza v pohybových hrách; na
základe vlastných skúseností dokáže uviesť ďalšie vlastnosti a činnosti osôb, zvierat a vecí.
U1 Na obrázku ukáže a s oporou o ilustráciu pomenúva a vymenúva mená osôb, zvierat a vecí, viditeľných činností a podstatných vlastností; na ilustrácii si všíma a opisuje detaily na základe počutého príbehu.
U4 Odpovedá na otázky vyplývajúce z textu (napr. udalosti, deja, faktov, informácií a i.)
U3 Odpovedá na otázky týkajúce sa miesta, času, zápletky a rozuzlenia deja; významu slov označujúcich
abstraktné vlastnosti, pocity a želania postáv; reaguje na otázky týkajúce sa jazykových výrazových
prostriedkov (použitých slovných spojení,
nespisovných výrazov, archaizmov, neologizmov, žartovných slov a pod.); odpovedá na faktické otázky k
informačným textom.
U2 Odpovedá na otázky týkajúce sa kľúčových udalostí a postupnosti deja; otázky vyžadujúce
kategorizáciu pojmov (triedenie postáv, javov a vecí podľa skupín, charakteristických vlastností,
činností a funkcií); reaguje na otázky týkajúce sa
obrazného pomenovania postáv (prívlastky, prirovnania, expresívne slová, zdrobneniny, citoslovcia,
zvukomalebné slová).
U1 Odpovedá na otázky týkajúce sa vlastných mien, názvov postáv a objektov, charakteristických
vlastností a činností postáv; správne odpovede formuluje v jednoslovných a dvojslovných frázach a
jednoduchých vetách.
U3 Reprodukuje stručne obsah prečítaného textu.
U2 Pomocou ilustrácií reprodukuje dôležité udalosti prečítaného príbehu, sústredí sa pri tom aj na
charakteristiku postáv a ich konanie v príbehu, na zmysluplnú nadväznosť udalostí deja.
U1 Pomocou ilustrácií a s pomocou učiteľky reprodukuje dôležité udalosti prečítaného textu.
2.1.3 Porozumenie implicitného významu textu
U4 Odpovedá na otázky nad rámec doslovného významu textu a dokáže predvídať dej,
domýšľať (dedukovať) obsah, aplikovať informácie z textu v prenesených situáciách a pod.
U3 Na základe vedomostí a skúseností s čítaním predvída udalosti deja, domýšľa pokračovanie príbehu,
formuluje očakávania, opisuje vlastné predstavy.
U2 Chápe súvislosti medzi obsahom textov a spoločenskými konvenciami, rozlišuje medzi dobrým a zlým,
posúdi správanie postáv, vyjadrí čo sa mu páči/nepáči.
U1 Chápe súvislosti medzi obsahom textov a okolitým svetom, vlastnými skúsenosťami a prežívaním.
U3 Uvažuje nad informáciami prezentovanými prostredníctvom informačno-komunikačných
technológií, porovnáva ich s vlastnou skúsenosťou a s tým, čo vie z iných zdrojov.
U2 V prípade tém, ktoré ho zaujímajú, dopĺňa informácie získané prostredníctvom
informačno-komunikačných technológií o informácie, ktoré má z iných zdrojov
(encyklopédie, predchádzajúca osobná skúsenosť).
U1 Chápe, že informačno-komunikačné technológie slúžia aj na získavanie informácií, žiada o
vyhľadávanie informácií prostredníctvom nich v súvislosti s témami, ktoré ho zaujímajú.
U4 Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje vo výtvarných činnostiach.
U4 Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje v dramatických a hudobno-pohybových činnostiach.
U3 Udalosti, charakteristické prejavy a vlastnosti postáv z čítaných textov vyjadruje v dramatických
aktivitách, bábkových hrách, nacvičených a improvizovaných činnostiach; prednesie naučený úryvok
lyrického i prozaického textu.
U2 Obsahy a zážitky z čítania stvárňuje v kresbe a iných výtvarných činnostiach, hudobno-pohybových a
pantomimických hrách.
U1 Zážitky z čítania vyjadruje v jednoduchých pohybových etudách, napodobňovaním činností
(chôdza, zvuky), opakovaním rytmických sekvencií pohybov a krátkych riekaniek.
2.1.4 Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
U4 Vníma a vie primerane vysvetliť rozdiel medzi poéziou (básničkou) a prozaickými žánrami.
U3 Pozná a na požiadanie uvedie názov známej rozprávky, bájky alebo iného obľúbeného príbehu; vie
primerane vysvetliť – opísať, čím sa líšia od básničiek.
U2 Po prečítaní krátkeho literárneho útvaru rozhodne, či išlo o básničku alebo nie; pozná a na požiadanie
prednesie krátku básničku (veršovanú riekanku, vyčítanku, hádanku).
U1 Vníma a v skupinových hrách bezpečne rozpozná charakteristický rytmus viazaného veršovaného textu.
U4 Vie primerane vysvetliť rozdiel medzi fiktívnymi a skutočnými príbehmi zo života.
U3 S postupujúcim vývinom myslenia, poznávania sveta a chápania funkcií písanej reči, rozlišuje
medzi svetom literárnej fikcie a reality; orientuje sa v knižnici, podľa záujmu a potreby siaha po
encyklopédiách, rozprávkových knihách, po
príbehoch zo života ľudí, vie povedať čím sa líšia.
U2 Sprievodné reakcie pri čítaní sú čoraz diferencovanejšie, v závislosti od žánra, čitateľských skúseností,
vynárajúcich sa preferencií a záujmov.
U1 Nerozlišuje medzi fikciou a realitou, fantazijné príbehy prežíva ako skutočné, ich počúvanie môže byť
sprevádzané autentickými emočnými reakciami.
U4 Predvída udalosti deja, zápletku, záver príbehu a opiera sa pri tom o poznanie štruktúry
rozprávok,
príbehov pre deti a bájok.
U3 Udalosti deja predvída v súlade s konvenčnými charakteristikami žánra a jeho typickou štruktúrou
(očakáva zápletku, gradáciu, rozuzlenie, záver, ponaučenie a pod.).
U2 Vlastné fantazijné predstavy o príbehu a udalostiach deja koriguje počas čítania v súlade s kontextom,
skutočným obsahom čítaného a jeho porozumením.
U1 Obsah textu predvída na základe ilustrácie, vlastnej imaginácie a minulých zážitkov.
U4 Dokáže vysvetliť prenesený (symbolický) význam jednoduchých slovných spojení.
U3 Chápe a vlastnými slovami vysvetlí význam rôznych ustálených slovných spojení a frazeologizmov.
U2 Chápe význam bežných výrazových prostriedkov detskej literatúry (zdrobneniny, citoslovcia, metafory,
hyperboly a i.).
U1 Chápe význam jednoduchých prirovnaní, obrazných pomenovaní a prívlastkov.
2.2 Chápanie formálnych charakteristík písanej reči
2.2.1 Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
U4 Na základe ilustrácie rozpráva vlastný jednoduchý príbeh.
U3 Porozpráva vlastný príbeh na základe ilustrácie (uvedie postavu príbehu a prostredníctvom deja príbehu
sleduje konkrétnych cieľ).
U2 Prerozpráva známy príbeh na základe ilustrácií.
U1 Identifikuje známy príbeh na základe ilustrácií.
U5 Pri činnostiach s knihou rozumie a aktívne (v primeraných ekvivalentoch) používa výrazy autor,
kniha, strana, spisovateľ.
U4 Na požiadanie dokáže vysvetliť, že text príbehu zvyčajne napísal konkrétny autor/spisovateľ
U3 V rozhovore s učiteľkou správne reaguje na pokyny týkajúce sa správnej manipulácie s knihou; v
kontakte s knihou aktívne používa špecifické výrazy ako kniha, strana, spisovateľ.
U2 Na požiadanie a na základe informácií o knihe dokáže identifikovať a priniesť z knižnice známu knihu.
U1 Pri opakovanom čítaní príbehu očakáva rovnaký príbeh.
U5 Používa knihu správnym spôsobom.
U4 Na vyzvanie vie ukázať, kde je „začiatok“ (titulná strana) knihy a kde je uvedený názov a autor knihy
(identifikovať na titulnej strane text).
U3 Pri spoločnom čítaní sleduje text (ak má k dispozícii text, prstom ukazuje smer čítania); na požiadanie
ukáže v texte ľubovoľné slovo.
U2 Odlíši v knihe text od ilustrácie, vyhľadá v knihe príbeh, ktorý chce „čítať“ a ukáže miesto, kde sa
príbeh začína.
U1 Keď vezme do ruky knihu, otočí ju do správnej polohy (orientuje sa pri tom na základe ilustrácií).
U4 Identifikuje niektoré písmená abecedy.
U3 Identifikuje niektoré písmená abecedy (napríklad tie, z ktorých pozostáva jeho meno).
U2 Podpíše sa vlastným menom.
U1 Zapisuje vlastné komunikačné odkazy v nekonvenčnej podobe.
2.2.2 Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
U4 Sprevádza spievanie piesne alebo recitáciu krátkeho literárneho útvaru rytmickým sprievodom.
U4 Rozčlení zvolené slová na slabiky.
U3 Pomocou rytmického prievodu samostatne vyčleňuje v slovách slabiky.
U2 Pomocou rytmického sprievodu a pomocou učiteľky vyčleňuje v slovách slabiky.
U1 Pomocou rytmického sprievodu sleduje pravidelnú rytmickú štruktúru piesne alebo krátkeho literárneho
útvaru.
U4 Rozhodne, či sa dve slová rýmujú.
U3 K zadanému slovu priradí slovo, ktoré sa s ním rýmuje.
U2 Pri práci s krátkym literárnym útvarom vyberie z textu slová, ktoré sa rýmujú.
U1 Rozhodne, či dve vybrané slová (napríklad zo známej básne) znejú podobne (na začiatku alebo na konci
slova).
U4 Vyčlení začiatočnú hlásku slova.
U3 Vyčlení bez pomoci začiatočnú hlásku ľubovoľne zvoleného slova.
U2 S pomocou (napríklad predĺžením trvania jej výslovnosti) vyčlení začiatočnú hlásku slova.
U1 Identifikuje slová, ktoré znejú podobne na začiatku slova.
2.2.3 Grafomotorické predpoklady písania
U4 Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov. U4 Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb zápästia.
U3 Kresby aj písmo sú zmenšené, je schopné kresliť a písať vo vyznačených líniách.
U2 Dokáže spojiť dva body čiarou, nakresliť kríž, pri kreslení používa súvislé pravidelné pohyby smerujúce
zľava – doprava aj sprava – doľava.
U1 Pri kreslení používa pravidelné, kontinuálne pohyby; kreslí čiary, kruhy (najprv otvorené, neskôr
uzatvorené).
U4 Pri kreslení a grafomotorických činnostiach sedí vzpriamene, vzdialenosť očí od podložky je
primeraná.
U3 Pri kreslení sedí vzpriamene, ruka ktorou píše leží od lakťa na stole, hlavu drží rovno.
U2 Pri kreslení sedí, má uvoľnené ramená, nohy má na podlahe.
U1 Kreslí v rôznych východiskových pozíciách.
U4 Pri kreslení a grafomotorických činnostiach drží ceruzku správnym spôsobom a vyvíja primeranú
intenzitu tlaku na podložku.
U3 Kreslí so správnym držaním ceruzky.
U2 Drží ceruzku prstami.
U1 Používa priečny úchop ceruzky s natiahnutým ukazovákom.
Vzdelávacia oblasť Matematika a práca s informáciami
1. Čísla a vzťahy
U4 Vymenuje čísla od 1 do 10 tak, ako idú za sebou.
U3 Vymenuje s čiastočnou pomocou čísla od 1 do 10 postupne tak, ako idú za sebou.
U2 Vymenuje postupne čísla od 1 do 6.
U1 Vymenuje postupne čísla od 1 do 4.
U3 V obore od 1 do 10 pokračuje od náhodného čísla v numerickej postupnosti po číslo 10.
U2 V obore od 1 do 10 pokračuje vo vymenovaní čísel od náhodne zvoleného čísla s čiastočnou pomocou.
U1 V obore od 1 do 6 pokračuje od náhodného čísla v numerickej postupnosti po číslo 6.
U4 V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine.
U3 V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine a výsledok počítania jednoznačne
vysloví.
U2 V obore do 6 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine a výsledok počítania jednoznačne
vysloví.
U1 V obore do 4 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine.
U4 V obore do 10 vytvorí skupinu predpísaných predmetov s určeným počtom a zo skupiny
predmetov oddelí skupinu s určeným počtom.
U3 V obore do 10 vytvorí skupinu ľubovoľných a určených predmetov s požadovaným počtom a oddelí zo
skupiny skupinu predmetov s ľubovoľným a určeným počtom.
U3 Rozhodne o nemožnosti vytvorenia požadovanej skupiny.
U2 Vytvorí skupinu predmetov s určeným počtom v obore do 6 a na pokyn oddelí zo skupiny skupinu s
daným počtom predmetov.
U1 Vytvorí skupinu predmetov s určeným počtom v obore do 4.
U3 V obore do 6 pomocou hmatu alebo sluchu určí počet predmetov v skupine a vytvorí skupinu
predmetov s určeným počtom.
U2 Pomocou hmatu alebo sluchu určí počet predmetov v skupine a vytvorí skupinu predmetov s určeným
počtom – v obore do 6.
U1 Pomocou hmatu alebo sluchu určí počet predmetov v skupine a vytvorí skupinu predmetov s určeným
počtom – v obore do 4.
U4 Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny skupinu s daným počtom.
U3 Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny skupinu s daným počtom a popíše výsledok činnosti.
U2 Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny 2 - 3 objekty.
U1 Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny 1 objekt.
U4 Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá,
dáva spolu a rozdeľuje.
U3 Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá daný
počet predmetov, kde sa dávajú skupiny spolu a kde sa skupina rozdeľuje na rovnako početné časti.
U2 Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridávajú, odoberajú najviac
2 predmety, kde sa dáva spolu.
U1 Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá najviac
1 predmet.
U3 Pre dve skupiny určí, kde je viac, kde je menej alebo rovnako veľa predmetov podľa zisteného
počtu v skupinách (do 10 prvkov v skupine).
U2 Pre dve skupiny objektov určí, kde je viac a kde menej objektov podľa zisteného počtu objektov v
skupinách (do 10 prvkov v skupine).
U1 Pre dve skupiny objektov určí, kde je viac a kde menej objektov podľa zisteného počtu objektov v
skupinách (do 6 prvkov v skupine).
U4 Pre dve skupiny určí, kde je viac, kde je menej alebo rovnako veľa predmetov bez určovania ich
počtu.
U3 Bez zisťovania počtu pre dve skupiny objektov (do 20) určí priraďovaním, kde je viac a kde menej
objektov.
U2 Bez zisťovania počtu pre dve skupiny objektov (do 10) určí priraďovaním, kde je viac a kde menej
objektov.
U1 Bez zisťovania počtu pre dve početne výrazne rozdielne skupiny objektov určí odhadom, kde je viac a
kde menej objektov.
U3 Bez zisťovania počtu predmetov manipuláciou rozdelí skupinku na 2 alebo 3 skupinky s rovnakým
počtom.
U2 Bez zisťovania počtu manipuláciou rozdelí skupinu predmetov na 3 skupiny s rovnakým počtom a určí
počet predmetov v každej skupine.
U1 Bez zisťovania počtu manipuláciou rozdelí skupinu predmetov na 2 skupiny s rovnakým počtom a určí
počet predmetov v každej skupine.
U3 Bez zisťovania počtu rozdelí (ak to ide) skupinku obrázkov na 2 skupinky s rovnakým počtom.
U2 Rozhodne o nemožnosti rozdelenia skupiny obrázkov na 2 skupiny s rovnakým počtom a rozhodnutie
zdôvodní.
U1 Bez zisťovania počtu rozdelí (ak to ide) skupinu obrázkov na 2 skupiny s rovnakým počtom a určí počet
obrázkov v každej skupine.
2
U4 Určí (označí) objekt na základe popisu polohy pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu,
vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede
(miestnosti, obrázka ...).
U3 Určí objekt na základe popisu jeho polohy pomocou slov a slovných spojení vpredu, vzadu, hore, dole,
pred, za, na, nad, pod, v, v rohu, v strede.
U2 Určí objekt na základe popisu jeho polohy pomocou slov vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na.
U1 Určí objekt na základe popisu jeho polohy pomocou slov hore, dole, v, na.
U4 Pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom,
kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...) opíše polohu objektu,
umiestni predmet podľa pokynov, dá pokyn na umiestnenie predmetu na určené miesto.
U3 Pomocou slov a slovných spojení vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na, nad, pod, v, v rohu, v
strede opíše polohu objektu a umiestni predmet podľa týchto pokynov.
U3 Popíše zmenu polohy objektu.
U3 Dá pokyn na umiestnenie predmetu v priestore a skontroluje správnosť riešenia.
U2 Pomocou slov vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na opíše polohu predmetu.
U2 Na základe pokynov vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na umiestni predmet.
U1 Pomocou slov hore, dole, v, na opíše polohu predmetu.
U1 Na základe pokynov hore, dole, v, na umiestni predmet.
U4 Pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom,
kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...) dokreslí obrázok podľa
pokynov, dá pokyn na dokreslenie obrázka na určené miesto.
U3 Na základe pokynov vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na, nad, pod, v, v rohu, v strede dokreslí
obrázok. U3 Dá pokyn na dokreslenie obrázka a skontroluje správnosť riešenia.
U2 Na základe pokynov vpredu, vzadu, hore, dole, pred, za, na dokreslí obrázok.
U1 Na základe pokynov hore, dole, v, na dokreslí obrázok.
U4 Určí (aj len hmatom), pomenuje a vymodeluje guľu, kocku, valec.
U3 Identifikuje zrakom a hmatom kocku, guľu, valec, pomenuje kocku, guľu, valec, vymodeluje guľu a
valec.
U2 Identifikuje zrakom a hmatom kocku a guľu, pomenuje kocku a guľu, vymodeluje guľu.
U1 Identifikuje zrakom kocku a guľu, pomenuje (aj keď jazykovo nepresne) kocku a guľu.
U4 Postaví stavbu z primeraného množstva (do 10) stavebnicových dielcov podľa predlohy, podľa
pokynov, na danú tému.
U3 Postaví stavbu z primeraného množstva (do 10) stavebnicových dielcov podľa vlastnej fantázie, na
tému a podľa reálnej a obrázkovej predlohy, podľa pokynov.
U2 Postaví stavbu z primeraného množstva (do 8) stavebnicových dielcov podľa vlastnej fantázie, na tému a
podľa reálnej predlohy.
U1 Postaví stavbu z primeraného množstva (do 6) stavebnicových dielcov podľa vlastnej fantázie a na tému.
U4 V skupine útvarov identifikuje (aj hmatom) kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
U3 V skupine útvarov ( modelov aj na obrázku) identifikuje kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik. U3 Pomenuje kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik.
U2 V skupine útvarov identifikuje kruh, štvorec, trojuholník. U2 Pomenuje kruh, štvorec.
U1 V skupine útvarov identifikuje kruh, štvorec.
U4 Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
U3 Približne nakreslí kruh, štvorec, trojuholník.
U2 Približne nakreslí kruh, štvorec.
U4 Poskladá z primeraného množstva útvarov obrázok podľa predlohy, pokynov a na danú tému.
U3 Poskladá obrázok z primeraného množstva útvarov na danú tému, podľa reálnej a obrázkovej predlohy a
podľa pokynov.
U2 Poskladá obrázok z primeraného množstva útvarov na danú tému, podľa reálnej predlohy.
U1 Poskladá obrázok z primeraného množstva útvarov do reálnej predlohy.
U4 Nakreslí, rozlíši, vymodeluje a pomenuje rovnú a krivú čiaru.
U3 Nakreslí, rozlíši a pomenuje rovnú a krivú čiaru. U3 Modelovaním znázorní rovnú a krivú čiaru.
U2 Nakreslí a rozlíši rovnú a krivú čiaru.
U1 Nakreslí rovnú a krivú čiaru.
U4 Využíva čiarový pohyb na spájanie bodov do obrazcov, kreslenie obrysov či identifikáciu cesty v
obrazci (v bludisku, na jednoduchej mape).
U3 Využíva čiarový pohyb na spájanie dvoch bodov v rovine, na kreslenie ciest krivou a rovnou čiarou, na spájanie bodov do obrazcov, na kreslenie obrysov, na identifikáciu ciest v bludisku a labyrinte, na jednoduchej mape.
U2 Využíva čiarový pohyb na spájanie dvoch bodov v rovine, na kreslenie ciest krivou a rovnou čiarou, na spájanie bodov do obrazcov, na kreslenie obrysov.
U1 Využíva čiarový pohyb na spájanie dvoch bodov v rovine, na kreslenie ciest krivou a rovnou čiarou.
Na základe pokynov daných pomocou symbolov ↓, ←, →, ↑ (alebo pomocou iných dohodnutých symbolov pre pohyb v štvorcovej sieti) sa dokáže pohybovať v štvorcovej sieti.
Odmeria vzdialenosť a určený rozmer predmetu (v skutočnosti, aj na obrázku) odhadom a pomocou určenej aj zvolenej neštandardnej jednotky, napr. krok, dlaň, pomocný predmet). Výsledok merania vysloví počtom použitých jednotiek merania (v obore do 10)
U4 Odhadom aj meraním porovná dva predmety podľa veľkosti určeného rozmeru (dĺžka, výška,
šírka, hrúbka). Výsledok porovnania vysloví pomocou stupňovania prídavných mien (dlhší, kratší,
širší, nižší, užší...).
U3 Odhadom, prikladaním k sebe, na seba a meraním porovná dva predmety podľa dĺžky, šírky,
výšky a hrúbky, určí kratšiu a dlhšiu vzdialenosť, výsledok porovnania vysloví pomocou stupňovania
prídavných mien (dlhší, kratší, vyšší,
nižší). Výsledok porovnania meraním jednoducho zdôvodní.
U2 Odhadom, prikladaním k sebe a na seba porovná dva predmety podľa dĺžky a výšky, určí kratšiu a
dlhšiu vzdialenosť, výsledok porovnania vysloví pomocou stupňovania prídavných mien (dlhší, kratší, vyšší,
nižší).
U1 Odhadom, prikladaním k sebe a na seba porovná dva predmety podľa dĺžky a výšky.
U3 Pri usporiadaní 3 predmetov určí predmet s najväčším zvoleným rozmerom. Túto skutočnosť
vysloví pomocou slov s predponou naj (najdlhší, najkratší, najužší, najtenší ...).
U2 Pri postupnom porovnávaní 3 predmetov určí najdlhší a najkratší, najvyšší a najnižší, najširší a najužší,
najhrubší a najtenší objekt; výsledok vysloví pomocou slov s predponou naj-.
U1 Pri postupnom porovnávaní 3 predmetov určí najdlhší a najkratší, najvyšší a najnižší objekt; výsledok
vysloví pomocou slov s predponou naj-
U3 Usporiada podľa veľkosti určeného rozmeru 3 až 4 predmety.
U2 Usporiada 3 - 4 predmety podľa dĺžky, výšky, šírky a hrúbky.
U1 Usporiada 3 predmety podľa dĺžky a výšky.
U4 V usporiadanom rade určí objekt na základe slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný,
predposledný,
pred, za, hneď pred a hneď za.
U3 V usporiadanom rade skutočných objektov, modelov alebo obrázkov určí objekt na základe popisu
jeho polohy pomocou slov a slovných spojení prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, predposledný, pred, za,
hneď pred a hneď za.
U2 V usporiadanom rade skutočných objektov, modelov alebo obrázkov určí objekt na základe popisu
jeho polohy pomocou slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, pred, za.
U1 V usporiadanom rade skutočných objektov alebo modelov určí objekt na základe popisu jeho polohy
pomocou slov prvý, posledný, pred, za.
U4 Opíše polohu predmetov v usporiadanom rade a umiestni v ňom predmet podľa týchto pokynov.
U3 Pomocou slov a slovných spojení prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, predposledný, pred, za, hneď pred
a hneď za opíše polohu predmetu v usporiadanom rade a umiestni v ňom predmet podľa týchto pokynov,
resp. vytvorí usporiadaný rad.
U3 Popíše zmenu polohy predmetu v usporiadanom rade.
U2 Pomocou slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, pred, za opíše polohu predmetu v usporiadanom rade.
U2 Na základe pokynov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, pred, za umiestni predmet do usporiadaného
radu, resp. vytvorí usporiadaný rad.
U1 Pomocou slov prvý, posledný, pred, za opíše polohu predmetu v usporiadanom rade.
U1 Pomocou pokynov prvý, posledný, pred, za umiestni predmet do usporiadaného radu.
U3 Vytvorí (nakreslí) podľa daného vzoru (do 6 objektov) alebo pravidla jednoduchú postupnosť
objektov.
U2 Vytvorí (nakreslí) pomocou daných predmetov alebo obrázkov jednoduchú postupnosť s dodržaním
daného pravidla.
U1 Podľa vzoru vytvorí jednoduchú postupnosť objektov.
U3 Pokračuje vo vytvorenej postupnosti predmetov alebo nakreslenej postupnosti obrázkov.
Predmety môžu byť celkom odlišné, alebo sa líšia iba farbou či veľkosťou.
U2 Pokračuje vo vytvorenej postupnosti predmetov alebo obrázkov, kde sa pravidelne menia dva rôzne
objekty. Objekty sa líšia farbou, tvarom alebo veľkosťou.
U1 Pokračuje vo vytvorenej postupnosti dvojíc predmetov líšiacich sa farbou alebo veľkosťou.
U3 Objaví a jednoducho opíše pravidlo postupnosti.
U2 Objaví pravidlo vytvorenej postupnosti, kde sa pravidelne menia dva objekty odlišné farbou a tvarom,
farbou a veľkosťou a jednoducho opíše dané pravidlo.
U1 Objaví pravidlo vytvorenej postupnosti, kde sa pravidelne menia dva objekty a určí člena postupnosti,
ktorý nasleduje.
Rozhodne o pravdivosti (áno/nie, platí/neplatí) jednoduchých tvrdení.
U4 Rozhodne, či daný objekt má/nemá danú vlastnosť.
U3 Rozhodne, či daný objekt má alebo nemá súčasne tri dané vlastnosti (drevený červený kruh).
U2 Rozhodne, či daný objekt má alebo nemá súčasne dve dané vlastnosti (malý zelený predmet).
U1 Rozhodne, či daný objekt má alebo nemá danú vlastnosť.
U4 Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s danou vlastnosťou (napr. farba, tvar, veľkosť,
materiál a pod.).
U3 Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s dvoma danými vlastnosťami.
U2 Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s danou vlastnosťou.
U1 Zo skupiny objektov vyberie objekty s jednou vlastnosťou.
U4 Roztriedi objekty v skupine na základe určenej vlastnosti (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a
pod.)
U3 Roztriedi objekty na daný počet skupín bez určenia vlastností a spôsob triedenia zdôvodní.
U3 Roztriedi objekty na dve a na tri skupiny na základe dvoch vlastností, roztriedi objekty na tri skupiny
a viac skupín napríklad podľa farby, tvaru a veľkosti, určí vlastnosť roztriedených objektov.
U2 Roztriedi objekty na dve a na tri skupiny na základe jednej a dvoch vlastností.
U1 Roztriedi objekty na dve skupiny na základe určenej vlastnosti.
U4 Vytvorí dvojicu objektov na základe danej logickej súvislosti.
U3 Vytvorí dvojicu objektov na základe jednej a dvoch požadovaných logických súvislostí,
vytvorí dvojicu objektov a pomenuje logickú súvislosť vytvorenej dvojice objektov.
U2 Vytvorí dvojicu objektov na základe jednej a dvoch požadovaných logických súvislostí.
U1 Vytvorí dvojicu objektov na základe požadovanej (určenej) logickej súvislosti.
4
U2 Ovláda základy práce s digitálnymi technológiami, vie ovládať digitálne hry či používať
digitálne animované programy určené pre danú vekovú skupinu a pod.
U1 Ovláda vekuprimerané digitálne hry.
U4 Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy),
ktorá simuluje pravouhlý pohyb v štvorcovej sieti (po štvorčekoch aj po vrcholoch), vie pomocou
tlačidiel prejsť určenú trasu a to aj s prekážkami, pri tom zbiera a ukladá určené predmety,
dodržiava správne poradie činností. Naraz dokáže naplánovať až 4 kroky takejto cesty.
U3 Naprogramuje digitálnu hračku (napr. Bee-Bot) tak, aby prešla stanovenú trasu aj s prekážkami,
zastávkami, alebo aby prešla stanovenú trasu v opačnom poradí. Naprogramuje digitálnu hračku
(napr. Bee-Bot) tak, aby zopakovala prejdenú trasu.
U2 Naprogramuje digitálnu hračku (napr. Bee-Bot, resp. podľa podmienok materskej školy) tak, aby prešla
stanovenú trasu aj s prekážkami.
U1 Naprogramuje digitálnu hračku (napr. Bee-Bot, resp. podľa podmienok materskej školy) podľa predpisu,
návodu.
U4 Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy),
vie kresliť, farebne vypĺňať uzavreté plochy, vyberať a umiestňovať obrázky.
U3 V dostupnom grafickom editore umiestni a upraví, prípadne dokreslí jednoduchý obrázok.
U2 V dostupnom grafickom editore nakreslí farebný obrázok s rôznou hrúbkou a farbou čiar.
U1 V dostupnom grafickom editore nakreslí čiaru, jednoduchý obrázok, ktorý vyfarbí.
U4 Uvedomuje si existenciu masmédií (vie identifikovať, že niečo počul v televízii, v rádiu,
že existujú časopisy).
U3 Vymenuje detské časopisy, programy v rádiu, televízii, zaznamená jednoducho získané informácie v
závislosti od zdroja.
U2 Identifikuje zdroj získanej informácie.
U1 Vymenuje niektoré typy masmédií – televízia, rádio, časopisy, internet.
Vzdelávacia oblasť Človek a príroda
1 Vnímanie prírody
U3 Rozpráva o prírodných reáliách známeho okolia.
U2 Porovnáva prírodné javy, predmety, situácie, určuje podobnosti a odlišnosti.
U1 Prezentuje svoje predstavy o prírodných javoch, predmetoch, situáciách.
U3 Triedi prírodné reálie podľa rôznych identifikovaných znakov.
U2 Samostatne triedi prírodné reálie podľa určeného kritéria.
U1 S pomocou učiteľky triedi prírodné reálie podľa kritéria, ktoré určí učiteľka.
U2 Odlišuje živé od neživých súčastí prírody.
U1 Vymenuje príklady živých a neživých súčastí prírody.
U2 Vymenuje ročné obdobia.
U1 Pozoruje zmeny ročných období.
U2 Uvedomuje si zmeny v prírode počas roka.
U1 S pomocou učiteľky pozoruje zmeny v prírode počas roka.
U3 Identifikuje prvky počasia a realizuje krátkodobé pozorovania zmien v počasí.
U2 Identifikuje prvky počasia.
U1 Pozoruje počasie a vníma jeho zmeny.
2 Rastliny
U2 Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše.
U1 Pozoruje rôznorodosť rastlinnej ríše.
U3 Uvedie potravinový a technický úžitok niektorých úžitkových rastlín a húb.
U2 Vymenuje príklady potravín a iných výrobkov, ktoré sa vyrábajú z rastlín.
U1 Vie, že človek využíva/pestuje rastliny pre rôzny úžitok.
U3 Rozpozná vybrané poľnohospodárske rastliny.
U2 Pozoruje a porovnáva vybrané poľnohospodárske rastliny.
U1 Vníma, že rastliny sú rôznorodé.
U3 Rozpozná rôzne druhy ovocia a zeleniny a uvedomí si význam ich konzumácie pre správnu
životosprávu.
U2 Uvedomuje si, že ovocie a zelenina pochádzajú z rastlín a človek ich získava pestovaním.
U1 Rozpozná rôzne druhy ovocia a zeleniny
U2 Uvedie niektoré životné prejavy rastlín (napríklad klíčenie, rast, rozmnožovanie a pod.).
U1 Pozoruje životné prejavy rastlín (klíčenie a rast).
U2 Opíše podmienky zabezpečujúce klíčenie a rast rastliny.
U1 Pozoruje klíčenie a rast rastliny.
3 Živočíchy
U3 Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše.
U2 Uvádza príklady rozdielnych a podobných znakov učiteľkou vybraných živočíchov.
U1 Porovnáva živočíchy podľa pozorovateľných, učiteľkou určených znakov (napr. povrch tela, spôsob
pohybu a pod.).
U2 Identifikuje niektoré životné prejavy živočíchov.
U1 Vie, že všetky živočíchy potrebujú vzduch, vodu a potravu.
U2 Na základe pozorovania identifikuje rozdiely medzi živočíchmi v spôsobe ich pohybu.
U1 S pomocou učiteľky pozoruje rozdiely medzi živočíchmi v spôsobe ich pohybu v prostredí.
U2 Vie, že rôzne druhy živočíchov vyžadujú pre svoj život rôzne druhy potravy.
U1 S pomocou učiteľky pozoruje rozdiely v potrave, ktorú rôzne živočíchy pre svoj život potrebujú.
U3 Rozpozná mláďatá vybraných živočíšnych druhov a pomenúva ich.
U2 Vie, že živočíchy, podobne ako človek, postupne rastú a vyvíjajú sa (menia sa).
U1 Pozoruje rozdiely medzi mláďatami a dospelými jedincami rôznych živočíšnych druhov.
U3 Opíše spôsoby starostlivosti o niektoré živočíchy.
U2 Uvádza príklady živočíchov chovaných pre úžitok a spôsob, ako ich človek využíva.
U1 Vie, že človek chová rôzne živočíchy pre rôzny úžitok.
U2 Identifikuje rôznorodosť spôsobu života živočíchov.
U1 Pozoruje rôzne druhy živočíchov a ich spôsob života.
4 Človek
U3 Opíše ľudské telo v základných anatomických kategóriách.
U2 Detailnejšie pozoruje a pomenúva základné pozorovateľné časti ľudského tela (napr. viečka, obočie,
zuby, jazyk, rameno, lakeť, predlaktie, päsť, dlaň, palec, ukazovák, prostredník, prstenník, malíček, chrbát,
hrudník, brucho, stehno, koleno, lýtko, členok, päta).
U1 Pozoruje a pomenúva základné pozorovateľné časti ľudského tela (napr. hlava, oči, uši, nos, ústa, krk,
trup, ruky, prsty, nohy).
U3 Opíše základné fyziologické funkcie ľudského tela – dýchanie, trávenie, pohyb, krvný obeh,
zmyslové vnímanie.
U2 Pozoruje a opisuje prejavy života človeka (nádych, výdych, pohyb hrudníka – dýchanie; tlkot srdca –
krvný obeh; zvukové prejavy peristaltiky čriev – trávenie potravy; a pod.).
U1 Vníma a pozoruje základné životné prejavy človeka (dýcha, prijíma potravu a vodu, vylučuje nepotrebné
zvyšky).
5 Neživá príroda
U3 Uvedie príklady, kde všade sa v prírode nachádza voda.
U2 Identifikuje, že voda sa nachádza aj v rastlinách, pôde a v rôznych potravinách.
U1 Pomenúva základné prírodné zdroje vody, opisuje medzi nimi rozdiely.
U2 Pozná význam vody pre rastliny, živočíchy a človeka.
U1 Opisuje, ako človek využíva vodu, na čo všetko ju potrebuje.
U2 Uvedie príklady javov, v ktorých je možné vnímať prítomnosť vzduchu.
U1 Vie, že vietor je pohybujúci sa vzduch.
U3 Opíše Zem ako súčasť vesmíru.
U2 Identifikuje hviezdy, Slnko a Mesiac ako telesá vo vesmíre.
U1 Vie, že žijeme na planéte Zem a tá má tvar gule.
6 Prírodné javy
U3 Opíše vybrané prírodné javy a podmienky zmeny ich fungovania na základe vlastného
pozorovania a skúmania (svetlo a tiene, teplo a horenie, topenie a tuhnutie, vyparovanie, rozpúšťanie,
zvuk, sila a pohyb).
U2 Pozoruje a opíše vybrané prírodné javy a s pomocou učiteľky vytvára z pozorovania záver (svetlo a
tiene, teplo a horenie, topenie a tuhnutie, vyparovanie, rozpúšťanie, zvuk, sila a pohyb).
U1 Pozoruje vybrané prírodné javy prostredníctvom postupov, ktoré vytvára učiteľka (svetlo a tiene,
teplo a horenie, topenie a tuhnutie, vyparovanie, rozpúšťanie, zvuk, sila a pohyb).
Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť
1. Orientácia v čase
U4 Opíše režim dňa.
U3 Zoradí typické činnosti do časového úseku jedného dňa.
U2 Rozumie časovým rozdielom v časovom úseku jedného dňa – na základe vlastnej činnosti rozlišuje ráno,
obed, večer.
U1 Vysvetľuje rozdiel medzi dňom a nocou.
U3 Plynule rozpráva o svojich záľubách aj povinnostiach.
U2 Rozpráva o svojej obľúbenej hre a povinnostiach doma a v materskej škole.
U1 Pomenuje činnosti, ktoré vykonáva doma a v materskej škole.
U3 Správne používa pojmy včera, dnes a zajtra.
U2 Rozlišuje pojmy včera, dnes, zajtra pri pomenúvaní vykonaných, vykonávaných a plánovaných činností.
U1 Pozná pojem teraz, potom, dnes, dávno.
U3 Vie, koľko má rokov, pozná ročné obdobie, príp. aj mesiac svojho narodenia.
U2 Vie, kedy sa narodilo (ročné obdobie).
U1 Vie ukázať, povedať, koľko má rokov.
U4 Orientuje sa na elementárnej úrovni v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, roka.
U3 Vie, že čas sa meria hodinami, chápe rozdiel v pojmoch deň, týždeň, mesiac, ročné obdobie, rok a ich
vzájomnú nadväznosť.
U2 Rozlišuje plynulosť času vo väčších celkoch – týždňoch, ročných obdobiach; v komunikácii používa
jednotlivé názvy dní, ročných období.
U1 Rozlišuje pracovné a voľné dni v týždni.
2. Orientácia v okolí
U4 Opisuje interiér a exteriér materskej školy alebo inej známej budovy.
U3 Vie opísať exteriér a interiér doma a v materskej škole a orientuje sa v ňom.
U2 Pomenuje jednotlivé priestory interiéru a exteriéru.
U1 Rozlišuje exteriér a interiér doma a v materskej škole.
U4 Opisuje známe trasy na základe orientačných bodov.
U3 Znázorní plán známej trasy s pomocou učiteľky.
U2 Určí na základe priamej skúsenosti orientačné body v okolí (obchod, križovatka, lekáreň, škola a pod.).
U1 Pozoruje okolie materskej školy.
U2 Uvedie adresu svojho bydliska.
U1 Pozná miesto svojho bydliska.
U4 Pozná verejné inštitúcie a služby vo svojom okolí a účel, na ktorý slúžia (napr. obchod, polícia,
pošta, lekárska ambulancia a iné podľa lokálnych podmienok).
U3 Rozlišuje dedinu a mesto prostredníctvom významných budov (obchod, kostol, pošta, športové, nákupné
centrá a iné verejné inštitúcie).
U2 Pomenuje budovy verejných inštitúcií a služieb v mieste bydliska (napr. pošta, polícia, obchod, lekárska
ambulancia).
U1 Pozoruje významné budovy v mieste bydliska.
U4 Pozná nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou.
U3 Identifikuje a opíše nebezpečné a rizikové situácie v cestnej premávke.
U2 Vie, že sa nesmie samostatne pohybovať v cestnej premávke.
U1 Pozoruje dopravu v mieste bydliska.
U5 Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa účastníkov cestnej premávky týkajúce sa
chodcov.
U4 Dodržiava základné pravidlá správania sa chodcov v cestnej premávke – chôdza po chodníku
vpravo, prechádzanie cez cestu, dopravné značky týkajúce sa chodcov, čítanie piktogramov a pod.
U3 Pozná niektoré základné pravidlá správania sa chodcov v cestnej premávke – chôdza po chodníku
vpravo, prechádzanie cez cestu, dopravné značky týkajúce sa chodcov, reflexné prvky na oblečení a pod.
U2 Pozná farby semaforu a správne na ne reaguje (červená, zelená).
U1 Pozná bezpečný spôsob prechodu cez cestu – cez prechod pre chodcov – v doprovode dospelých.
U3 Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa účastníkov cestnej premávky týkajúce sa
cyklistov, kolobežkárov, korčuliarov.
U2 Pozná bezpečný spôsob pohybu cyklistu, korčuliara a kolobežkára a dopravné značky týkajúce sa
cyklistov, kolobežkárov, korčuliarov.
U1 Pozná základné vybavenie pre cyklistu, korčuliara a kolobežkára povinné v cestnej premávke.
(reflexné prvky, prilba atď.).
U4 Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa v úlohe cestujúceho v hromadnej doprave a
úlohe spolujazdca.
U3 Prezentuje, ako sa má správať počas cesty hromadným dopravným prostriedkom.
U2 Pozná zásady bezpečného cestovania dopravným prostriedkom (neobťažovanie šoféra, dodržiavanie
pravidiel v dopravnom prostriedku ...).
U1 Vie, že v aute môže cestovať iba v autosedačke.
U4 Pozná rôzne druhy dopravných prostriedkov.
U3 Pozná rôzne špeciálne dopravné prostriedky (dopravné prostriedky polície, hasičov, záchranárov) a
zriedkavé dopravné prostriedky (ponorka, vzducholoď, metro, električka a pod.).
U2 Rozlišuje dopravné prostriedky podľa miesta pohybu.
U1 Rozlišuje dopravné prostriedky: auto, lietadlo, loď, vlak.
U2 Pozná význam vybraných dopravných značiek.
U1 Všíma si dopravné značky vo svojom okolí.
U4 Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník.
U3 Rozlišuje a používa pojmy vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník.
U2 Rozlišuje pojmy vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník.
U1 Všíma si rôznorodosť krajiny vo svojom okolí (vrch, rieka, les).
U2 Pozná najznámejšie prírodné krásy regiónu, napr. rieku, ktorá preteká cez daný región, pohorie či
vodnú plochu.
U1 Pozná a pomenuje aspoň jednu z najznámejších prírodných krás vo svojom regióne: rieku, vrch, jaskyňu,
pohorie, jazero, atď.
U2 Pozná najznámejšie prírodné krásy našej vlasti, napr. Vysoké Tatry alebo Dunaj.
U1 Pozná a pomenuje niektoré prírodné krásy v okolí miesta bydliska.
5. História okolia
U2 Vymenuje niektoré historicky významné lokálne objekty, napr. hrad, zámok.
U1 Rozlišuje niektoré významné historické objekty svojho bydliska, prípadne blízkeho regiónu.
U4 Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry podľa miestnych podmienok.
U3 Aktívne sa zúčastňuje osláv sviatkov a rozumie ich podstate.
U2 Pozná niektoré tradičné regionálne zvyky.
U1 Vníma atmosféru regionálnych sviatkov, osláv.
6. Národné povedomie
U3 Rozpozná štátne symboly Slovenskej republiky – zástava, hymna.
U2 Oboznamuje sa so symbolmi Slovenskej republiky.
U1 Počúva hymnu SR.
U2 Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj.
U1 Oboznamuje sa s dominantami hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieka Dunaj.
7. Ľudia v blízkom a širšom okolí
U4 Vymenuje členov blízkej rodiny, identifikuje príbuzenské vzťahy v blízkej rodine.
U3 Vie vysvetliť, akú rolu zohrávajú rodičia v živote človeka. Pozná pojmy starí rodičia, súrodenci, sestra,
brat.
U2 Pozná mená svojich rodičov a mená ďalších členov svojej rodiny.
U1 Vie, kto tvorí rodinu.
Predstaví sa deťom i dospelým, oslovuje menom rovesníkov v triede, pozná mená učiteliek v triede.
U4 Nadviaže adekvátny sociálny kontakt (verbálny i neverbálny) s inými osobami – deťmi i dospelými.
U3 Používa detailnú gestikuláciu na doplnenie komunikácie.
U3 Účelne používa verbálny prejav i gestá, ktoré súvisia s kultúrnymi konvenciami (nech sa páči, prepáč,
vezmi si...)
U2 Rozumie základným konvenčným gestám (áno, poď sem, tu, tam...), neverbálne a verbálne komunikuje.
U1 Rozlišuje mimiku vyjadrujúcu základné emócie.
8. Základy etikety
Volí vhodný pozdrav vzhľadom na aktuálnu situáciu a odzdraví primerane situácii.
Používa prosbu, poďakovanie, ospravedlnenie vzhľadom na aktuálnu situáciu.
Rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania.
Správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým.
Identifikuje pozitívne a negatívne ľudské vlastnosti.
Spolupracuje v skupinovej činnosti na základe osobnostných predpokladov.
Sústredí sa na činnosť na základe zapojenia vôľových vlastností.
Dokončuje individuálnu alebo skupinovú činnosť.
Vyjadruje pocity zo zážitku, vypočutej rozprávky alebo príbehu – pozitívne i negatívne.
Reaguje spoločensky prijateľným spôsobom na aktuálne prejavy emócií – pozitívne i negatívne.
Opíše aktuálne emócie.
V dialógu vie vypočuť iných (deti i dospelých).
Rozlišuje vhodné a nevhodné správanie.
Požiada o pomoc, keď si to situácia vyžaduje a poďakuje za pomoc od druhých.
Poskytne iným pomoc.
Obdarí iných.
Podelí sa o veci.
Ocení dobré skutky.
Presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom.
Nenásilne rieši konflikt.
Odmieta nevhodné správanie.
Odmieta kontakt s neznámymi osobami.
Uvedomuje si na elementárnej úrovni dôsledky svojho správania.
Pozná na elementárnej úrovni svoje práva a splniteľné povinnosti.
Vzdelávacia oblasť Človek a svet práce
1 Materiály a ich vlastnosti
U2 Vymenúva rôzne prírodné materiály (napr. kameň, drevo, uhlie, slama, šúpolie, perie, vlna a pod.).
U1 Rozpoznáva rôzne prírodné materiály.
U3 Vhodne využíva či spracúva materiály pri modelovaní objektov alebo výrobe jednoduchých
nástrojov.
U2 Vhodne využíva či spracúva materiály pri tvorbe výrobkov.
U1 Využíva a spracúva materiály podľa pokynov učiteľky.
U3 Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.
U2 Pomenuje základné vlastnosti predmetov.
U1 Všíma si vlastnosti predmetov podľa opisu učiteľky.
2 Konštruovanie
U2 Chápe technický náčrt ako návod pre vytvorenie predmetu.
U1 S pomocou učiteľky identifikuje v náčrte prvky návodu na zhotovenie predmetu.
U3 Podľa návrhu (schémy, náčrtu, predlohy) zhotoví daný predmet.
U2 S pomocou učiteľky zhotoví daný predmet podľa návrhu (schémy, náčrtu, predlohy).
U1 Pri tvorbe predmetu postupuje podľa inštrukcií učiteľky.
U2 Pracuje podľa jednoduchého kresleného postupu.
U1 S pomocou učiteľky pracuje podľa jednoduchého kresleného postupu.
U3 Vytvorí jednoduchý výrobok a pomenuje jeho účel.
U2 Samostatne vytvorí jednoduchý výrobok.
U1 S pomocou učiteľky vytvorí jednoduchý výrobok.
U2 Jednoducho opíše postup zhotovenia vybraných výrobkov.
U1 S pomocou učiteľky opisuje postup zhotovenia vybraných výrobkov.
3 Užívateľské zručnosti
U2 Používa náradie a nástroje pri príprave, úprave predmetu alebo materiálu.
U1 Podľa inštrukcií učiteľky používa náradie a nástroje pri príprave, úprave predmetu alebo materiálu.
Manipuluje s drobnými predmetmi a rôznymi materiálmi.
U2 Používa predmety dennej potreby v domácnosti a aj elementárne pracovné nástroje v dielni či
záhrade.
U1 S pomocou učiteľky používa rôzne predmety dennej potreby v domácnosti a aj vybrané pracovné
nástroje.
4 Technológie výroby
U2 Identifikuje suroviny potrebné na prípravu niektorých vybraných bežne používaných výrobkov.
U1 Identifikuje, že človek získava suroviny na prípravu všetkých bežne používaných výrobkov z okolitej
prírody.
5 Remeslá a profesie
U2 Pozná niektoré tradičné remeslá.
U1 Pozoruje vybrané tradičné remeslá.
U2 Pozná základnú pracovnú náplň vybraných profesií (napr. lekár, šofér, učiteľ, policajt).
U1 Vymenuje niektoré profesie.
Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra
1 Hudobná výchova
1.1 Rytmické činnosti
U4 Vokálne rytmizuje riekanky rôzneho druhu v 2/4 aj 3/4 takte.
U3 Rytmicky deklamuje riekanky formou hry na ozvenu, formou dialógu či štafety.
U2 Rytmizuje riekanky pri zmenenom tempe, dynamike, farebnej interpretácii.
U1 Vokálne rytmizuje (deklamuje) riekanky kolektívne, individuálne, v skupinách.
U4 Realizuje rytmický sprievod k riekankám a piesňam.
U3 Realizuje rytmický sprievod, predohru, dohru k riekanke a piesni v podobe metra, rytmu, rytmického
ostináta hrou na tele, hrou na Orffových hudobných nástrojoch alebo vokálnou rytmizáciou.
U2 Rytmicky deklamuje riekanky, spieva piesne v spojení so synchrónnou reprodukciou rytmu, rytmického
ostináta hrou na tele (tl. pl.) alebo na Orffových hudobných nástrojoch.
U1 Rytmicky deklamuje riekanky, spieva piesne v spojení s reprodukciou metra hrou na tele (tl. pl.) alebo na
Orffových hudobných nástrojoch.
1.2 Vokálne činnosti
U4 Spieva piesne a riekanky.
U3 Spieva piesne a riekanky v rozsahu d1-h1 v primeranej intenzite so zreteľom na kolektívny spev,
reaguje na dirigentské gesto, má správne spevácke držanie tela, správne tvorí tón a spieva v celom hlasovom
rozsahu.
U2 Spieva piesne a riekanky v rozsahu kvinty d1 – a1, vokálne dialogické hry na ozvenu, hry s
dychom a hlasom, hry s hlasom a hlasové rozcvičky, hlasom imituje zvuky zvierat a okolitého sveta.
U1 Spieva jednoduché piesne a riekanky v rozsahu kvarty v ambite od e1 – a1, vokálne dialogické hry na
ozvenu.
1.3 Inštrumentálne činnosti
U3 Využíva hudobné nástroje Orffovho inštrumentára na vyjadrenie charakteru, nálady piesne
či skladby.
U2 Experimentuje s farbou zvuku hudobného nástroja.
U2 Využíva detské hudobné nástroje na vyjadrenie charakteru a nálady piesne.
U1 Reaguje na hudobný podnet hrou na rytmických nástrojoch, voľne vytvára inštrumentálny sprievod
(metrickú stránku hudobného podnetu). U1 Identifikuje rytmické nástroje Orffovho inštrumentára.
U4 Zvláda jednoduché inštrumentálne sprievody k piesňam a riekankám.
U3 Vytvára rytmický sprievod k piesňam a riekankám prostriedkami inštrumentálnej improvizácie.
U2 Realizuje jednoduché sprievody k piesňam a riekankám v podobe metra, rytmu a rytmického ostináta.
U1 Realizuje jednoduché sprievody k piesňam a riekankám v podobe metra.
1.4 Percepčné činnosti
U4 Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.
U3 Pozorne a úmyselne počúva skladbičky s témou z detského sveta, identifikuje: základné vyjadrovacie prostriedky hudby (tempo, rytmus, dynamiku), základné klasické hudobné nástroje (husle, klavír, flautu, akordeón, gitaru), nástrojové
zoskupenia (sólo, orchester, dva hudobné nástroje), ľudské hlasy (detský, ženský, mužský), základné
hudobné žánre (vokálna, inštrumentálna).
U2 Počúva kratšie skladbičky s témou z detského života, zo života zvierat, identifikuje a pomenuje
zvuky a tóny, smer, odkiaľ prichádzajú, výrazné kontrasty (vysoké – nízke tóny, dynamické zmeny).
U1 Počúva vokálne a vokálno-inštrumentálne skladby a piesne, identifikuje farbu základných klasických
hudobných nástrojov.
U3 Vyjadruje zážitky z počúvanej hudby verbálne, pohybom alebo inými umeleckými výrazovými
prostriedkami.
U2 Verbálne charakterizuje emocionálne rozdielne typy hudby, vyjadrí mimohudobné predstavy verbálne,
pohybom, dramaticky, výtvarne a pod.
U1 Reaguje na počúvanú hudbu pohybom.
1.5 Hudobno-pohybové činnosti
U3 Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom.
U2 Pri hudobno-pohybových činnostiach uplatňuje kultivovaný pohyb.
U1 Vyjadrí pohybom obsah a charakter piesne a riekanky.
U4 Využíva tanečné prvky v jednoduchých choreografiách.
U3 Zapamätá si sled pohybov v jednoduchej choreografii.
U3 Zvláda prísunový krok do strán (jednokročka, dvojkročka), pérovanie, vytáčanie bokov, podupy,
spájanie hry na tele s tanečným prvkom (tlieskanie do chôdze či prísunového kroku).
U2 Zvláda tanečné prvky: chôdzu, chôdzu na špičkách, pochod, prísunový krok dopredu a dozadu, cval
bokom, poskoky na jednej nohe a znožmo, točenie na mieste a točenie vo dvojici.
U1 Spev spája s jednoduchými tanečnými prvkami v tanečných choreografiách.
U4 Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách.
U3 Zvláda jednoduchý rytmický pohyb a jednoduché pohybové vyjadrenie rytmu.
U2 Zvláda hudobno-pohybové hry so spevom, dodržiava v nich jednoduché pravidlá, zvláda elementárnu
podobu hry na tele.
U1 Vie imitovať pohyb v hudobno-pohybových hrách so spevom.
1.6 Hudobno-dramatické činnosti
U3 Vyjadruje piesne, riekanky a hudobné skladby prostriedkami hudobnej dramatiky.
U2 Využíva hudobné nástroje na dotvorenie atmosféry v hudobno-dramatických celkoch.
U2 Využíva zvukomaľbu pri stvárnení mimohudobného obsahu.
U1 Deklamuje riekanky a spieva piesne v zmenenej farbe resp. v inej dramatickej situácii.
U1 Vytvára dramatické melodické a rytmické hudobné fragmenty.
2 Výtvarná výchova
2.1 Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
U4 Skladá tvary a skladaním vytvorí novotvar (nové zobrazenie) a pomenuje ho.
U3 S vytvoreným novotvarom manipuluje a vytvára nové zobrazenia. Vytvorený novotvar charakterizuje.
U2 Zámerne vytvára novotvar spájaním nefiguratívnych (geometrických a amorfných) tvarov. Vytvorený
novotvar nazve.
U1 Intuitívne vytvára novotvar skladaním jednoduchých geometrických tvarov.
U4 Vystrihuje časti obrázkov.
U3 Vystrihuje predkreslené tvary podľa obrysu.
U2 Vystrihuje predkreslené tvary.
U1 Spontánne strihá papier na menšie časti.
U3 Spája časti obrázkov lepením.
U2 Zámerne umiestňuje tvary na ploche a pripevní ich lepením.
U1 Spontánne pripevní tvary na ploche lepením.
U2 Dotvára tvary kresbou (maľbou) a pomenuje výsledok.
U1 Dotvára tvary čmáraním.
U2 Dopĺňa (spresňuje) neurčitý tvar.
U1 Na základe asociácií priraďuje neurčitému tvaru význam.
2.2 Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
U4 Modeluje tvary z mäkkej modelovacej hmoty.
U3 Z mäkkej modelovacej hmoty vytvára jednoduché figurálne tvary (ľudská figúra, zviera) konštruovaním.
U2 Z tenkého valčeka z mäkkej modelovacej hmoty vytvára jednoduché tvary.
U1 Spontánne tvaruje modelovaciu hmotu miesením, gúľaním a vaľkaním a vytvára jednoduché priestorové
tvary (guľu, placku a tenký valček).
U4 Skladá, spája z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenuje ju.
U3 Podľa inštrukcií učiteľky skladá jednoduché papierové skladačky.
U2 Z hotových prvkov skladá jednoduchý objekt alebo architektúru a spája ich lepením.
U1 Z hotových prvkov skladá jednoduchý objekt alebo architektúru bez fixovania lepením.
2.3 Výtvarné činnosti s farbou
U4 Pomenuje základné a zmiešané farby.
U3 Rozlišuje svetlé a tmavé farby.
U2 Rozlišuje základné a zmiešané farby.
U1 Nazve a priradí farby k predmetom vo svojom okolí.
U4 Pozná základy miešania farieb.
U3 Základné a zmiešané farby zosvetľuje a stmavuje.
U2 Zámerne mieša základné farby a vytvára zmiešané.
U1 Experimentuje so základnými farbami.
U4 Ovláda niekoľko techník maľovania.
U3 Správne používa maliarske nástroje.
U2 Maľuje pastóznymi farbami.
U2 Maľuje lazúrnymi (akvarelovými) farbami.
U2 Maľuje suchým pastelom, kriedami, pastelkami a fixkami.
U1 Maľuje prstovými farbami.
U2 Farbami vyjadrí pocit.
U1 Pocit priradí ku farbe.
U2 Hravo experimentuje s farbami.
U1 Experimentuje s farbami na základe podnetu učiteľky.
2.4 Spontánny výtvarný prejav
U4 Výtvarne vyjadruje svoje predstavy o svete.
U3 Vyjadruje súvislosti a vzťahy medzi zobrazenými prvkami.
U2 Zobrazuje izolované predstavy.
U1 Kreslí čmáranice.
U4 Kreslí postavu.
U3 Kresbou vyjadruje hlavné časti postavy.
U3 Postavu zvieraťa kreslí v horizontálnej polohe.
U2 Kreslí schématickú postavu „panáka“ a zvieraťa.
U1 Kreslí hlavonožca.
U3 Používa rôzne kresliarske nástroje.
U2 Porovnáva a vyberá vhodný kresliarsky nástroj. U2 Porovnáva vlastnosti kresliarskych nástrojov.
U1 Experimentuje s kresliarskym nástrojom.
U2 Opíše obsah kresby.
U1 Pomenuje kresbu.
2.5 Syntézia (medzizmyslové vnímanie)
U2 Reaguje výtvarnými prostriedkami na zmyslové podnety.
U1 Sníma technikou frotáže rôzne povrchy.
U1 Grafickými alebo maliarskymi prostriedkami vyjadruje zážitok z hudby.
U1 Na základe asociácií vyjadrí chuťový vnem farbou.
2.6 Vnímanie umeleckých diel
U3 Slovne opíše obraz, sochu, dizajn (predmet) a architektúru.
U2 Rozlišuje, či umelecké dielo je obraz, socha, dizajn (predmet) a architektúra. U2 Zhodnotí, čo sa mu na umeleckom diele páči a čo sa mu nepáči.
U1 Povie, či sa mu umelecké dielo páči alebo nepáči.
U3 Reaguje výtvarnými prostriedkami na výtvarné dielo.
U2 Reaguje výtvarnými prostriedkami na námet výtvarného diela s uplatnením rôznych výtvarných techník.
U2 Interpretuje dielo prostredníctvom iných umeleckých vyjadrovacích prostriedkov (pohyb, hudba a iné).
U1 Hrá sa s prvkami umeleckého diela.
Vzdelávacia oblasť Zdravie a pohyb
1 Zdravie a zdravý životný štýl
U3 Uvádza, prečo je pohyb dôležitý pre zdravie človeka.
U2 Vysvetľuje dôležitosť pohybu pre správnu činnosť svalov, srdca a pod.
U1 S pomocou učiteľky popisuje pohybové činnosti, ktoré rado realizuje.
U4 Má správne držanie tela v stoji a v sede.
U3 Uvedomuje si správne držanie tela v stoji a v sede a samo sa snaží zaujať správnu polohu.
U2 Identifikuje rozdiely medzi chybným a správnym držaním tela v sede a v stoji.
U1 Na základe pokynu učiteľky dokáže zaujať správne držanie tela v sede a v stoji.
U3 Identifikuje typické znaky ochorenia a zdravia.
U2 Uvádza rozdiel medzi tým, keď je zdravé a keď je choré.
U1 S pomocou učiteľky vysvetlí, čo je choroba.
U3 Uvádza príklady zdravej a nezdravej výživy.
U2 S pomocou učiteľky rozlišuje zdravé a nezdravé potraviny.
U1 Popisuje potraviny, ktoré má rado a ktoré nie a prečo.
U4 Identifikuje zdravie ohrozujúce situácie.
U3 Vie adekvátne reagovať v situáciách ohrozujúcich jeho zdravie (privolať pomoc).
U2 Uvádza príklady skúseností so situáciami ohrozujúcimi zdravie.
U1 S pomocou učiteľky popíše situáciu, kedy bolo ohrozené jeho zdravie (príklady zranenie alebo
poštípanie
hmyzom a pod.).
U4 Opíše jednoduchú prevenciu prenesenia infekčného ochorenia (napr. nekýcham na druhého) a
vzniku zubného kazu (čistím si zuby).
U3 Opíše prevenciu prenesenia infekčného ochorenia.
U2 Opíše prevenciu vzniku zubného kazu.
U1 Používa pravidlá prevencie vzniku zubného kazu a prenesenia infekčného ochorenia.
2 Hygiena a sebaobslužné činnosti
Má osvojené základné hygienické návyky (použitie toalety a toaletného papiera, umývanie rúk po
použití toalety, umývanie rúk pred jedlom a po zašpinení sa a pod.).
Ovláda základné sebaobslužné činnosti.
Aktívne sa zúčastňuje na príprave stolovania (desiata, obed, olovrant), používa príbor a dodržiava
čistotu pri stolovaní.
Udržiava poriadok vo svojom okolí.
3 Pohybová a telesná zdatnosť
U3 Vykoná tieto základné polohy a postoje podľa pokynov: stoj, drep, kľak, sed, ľah.
U2 Vykoná samostatne podľa pokynov: stoj, sed, ľah. Na základe ukážky vykoná drep a kľak.
U1 Na základe ukážky vykoná polohu alebo postoj: stoj, drep, kľak, sed, ľah.
U4 Ovláda správnu techniku chôdze a behu.
U3 Ovláda chôdzu hore a dole schodmi (strieda nohy), rozlišuje rôznu rýchlosť behu.
U2 Ovláda správnu techniku behu s použitím paží.
U1 Ovláda správnu techniku chôdze.
U4 Ovláda skok znožmo a skok cez prekážky.
U3 Ovláda skok znožmo cez prekážku, zvládne výskok na prekážku alebo za predmetom.
U2 Ovláda skok z miesta znožmo, preskakuje prekážky počas behu.
U1 Ovláda zoskok z vyvýšenej podložky (s dopomocou).
U4 Ovláda rôzne techniky lezenia, plazenia a preliezania.
U3 Ovláda lezenie v podpore drepmo vpred a vzad.
U2 Ovláda plazenie a preliezanie primeraných prekážok.
U1 Ovláda lezenie vo vzpore kľačmo, podlezie primeranú prekážku.
U4 Manipuluje s náčiním: hádzanie, chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie atď.
U3 Manipuluje s náčiním: chytanie.
U2 Manipuluje s náčiním: hádzanie, kotúľanie, podávanie, odrážanie.
U1 Manipuluje s náčiním: kotúľanie, podávanie.
U4 Ovláda tieto jednoduché akrobatické zručnosti: stoj na jednej nohe, obrat okolo výškovej osi.
U3 Ovláda poskoky na jednej nohe a obrat vo výskoku okolo výškovej osi.
U2 Ovláda stoj na jednej nohe.
U1 Vykoná obrat chôdzou okolo vlastnej osi.
U4 Rytmicky správne využíva základné lokomočné pohyby a tanečné kroky na hudobný sprievod.
U3 Ovláda beh poskočný vo vybranom rytme, orientuje sa v priestore v tanečnej choreografii.
U2 Ovláda krok poskočný vo vybranom rytme, strieda chôdzu a beh podľa tempa.
U1 Imituje tanečné kroky.
U3 Dodržiava pravidlá v pohybových hrách.
U2 Chápe dôležitosť/význam pravidiel v hrách.
U1 Po upozornení rešpektuje pravidlá.
U3 Zvládne turistickú prechádzku.
U2 Zvládne bez únavy a vyčerpania turistickú prechádzku (trvanie približne 2 hodiny).
U1 Súvislou chôdzou zvládne krátku turistickú prechádzku (každodenné vychádzky).
Príloha č. 2
Kľúčové kompetencie žiakov
- Psychomotorické kompetencie
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
– používa v činnosti všetky zmysly,
– ovláda pohybový aparát a telesné funkcie,
– prejavuje túžbu a ochotu pohybovať sa,
– ovláda základné lokomočné pohyby,
– používa osvojené spôsoby pohybových činností v nových, neznámych, problémových situáciách,
– využíva globálnu motoriku prekonávaním prírodných a umelých prekážok,
– prejavuje grafomotorickú gramotnosť,
– správa sa ohľaduplne k svojmu zdraviu a k zdraviu iných,
– prejavuje pozitívne postoje k zdravému životnému štýlu.
2.Osobnostné (intrapersonálne) kompetencie
a) Základy sebauvedomenia:
– uvedomuje si vlastnú identitu,
– prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným,
– vyjadruje svoje pocity a hodnotí svoj vlastný aktuálny citový stav,
– odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti,
– správa sa sebaisto v rôznych situáciách,
– uvedomuje si dôsledky svojho správania vzhľadom na iné osoby
b) Základy angažovanosti:
– presadzuje sa s ohľadom na seba aj druhých,
– obhajuje seba a iných, chorých, osoby so zdravotným znevýhodnením, slabých a bezbranných,
– zaujíma sa o dianie v rodine, v materskej škole a v bezprostrednom okolí.
- Sociálne (interpersonálne) kompetencie:
– pozerá sa na svet aj očami druhých,
– správa sa empaticky k svojmu okoliu,
– správa sa v skupine, kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem,
– hrá sa a pracuje vo dvojici, v skupine, kolektíve,
– plánuje, organizuje a hodnotí činnosť,
– zotrvá v hre a inej činnosti a dokončí ju,
– preberá spoluzodpovednosť za seba i za činnosť skupiny,
– nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými a udržiava s nimi harmonické
vzťahy,
– rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne,
– pomáha druhým s pomocou dospelého, aj samostatne,
– akceptuje a rešpektuje multikultúrne odlišnosti detí a dospelých,
– prejavuje ohľaduplnosť k svojmu prostrediu.
- Komunikatívne kompetencie:
– vedie monológ, nadväzuje a vedie dialóg a rozhovor s deťmi i dospelými,
– počúva aktívne a s porozumením myšlienky a informácie z rôznych médií,
– vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky, názory,
– reprodukuje oznamy, texty,
– volí primeraný, kreatívny spôsob komunikácie vzhľadom na situáciu,
– komunikuje osvojené poznatky,
– prejavuje predčitateľskú gramotnosť,
– chápe a rozlišuje, že niektorí ľudia sa dorozumievajú aj inými jazykmi.
5. Kognitívne kompetencie
a) Základy riešenia problémov:
– hľadá a objavuje súvislosti medzi jednotlivými informáciami, objavuje tie, ktoré sú nápomocné pri
riešení problému,
– rieši samostatne alebo s pomocou učiteľa problémy v osobnej a spoločenskej rovine, – rieši
jednoduché problémové úlohy,
– uplatňuje v hre a rôznych situáciách matematické myslenie
b) Základy kritického myslenia:
– porovnáva podobnosti a rozdiely predmetov, javov, osôb, atď.,
– odôvodňuje svoje názory, prejavuje postoje, vyslovuje jednoduché úsudky,
– hodnotí spontánne a samostatne vo svojom bezprostrednom okolí, čo sa mu páči/nepáči, čo je
správne/nesprávne, čo je dobré/zlé na veciach, osobách, názoroch
c) Základy tvorivého myslenia:
– uplatňuje vlastné predstavy pri riešení problémov,
– nachádza neobvyklé odpovede alebo riešenia,
– objavuje a nachádza funkčnosť vecí, predstáv alebo myšlienok, uvedomuje si ich zmeny,
– objavuje algoritmus riešenia úloh pokusom a omylom alebo podľa zadávaných inštrukcií,
odstraňuje prípadnú chybu.
6. Učebné kompetencie:
– prejavuje zvedavosť a spontánny záujem o spoznávanie nového,
– využíva primerané pojmy, znaky a symboly, – pozoruje, skúma, experimentuje,
– objavuje a hľadá súvislosti medzi vlastnými skúsenosťami a poznatkami,
– aplikuje v hre, rôznych aktivitách a situáciách získané poznatky a skúsenosti,
– kladie otázky a hľadá odpovede, aby porozumelo obklopujúcemu svetu vecí, javov, dejov a
vzťahov,
– učí sa spontánne (vlastnou zvedavosťou) aj zámerne (pod učiteľovým vedením), – vyvíja vôľové
úsilie v hre a inej činnosti,
– prekonáva prekážky v učení,
– plánuje a organizuje si optimálne prostredie na činnosť,
– prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovom učení,
– hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých,
– zvláda základy učenia sa na základe osobnej motivácie,
– naučí sa pracovať s hračkami, knihou, učebnými pomôckami,
– sústredí sa primerane dlhý čas na hru a na zámernú riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť.
7. Informačné kompetencie:
– prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,
– využíva rôzne zdroje získavania a zhromažďovania informácií aj mimo materskú školu (od osôb v
okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom informačno-
komunikačných technológií, z rôznych médií).
Súbor kompetencií slúži pre učiteľov, aby vedeli, kam majú smerovať svoje pedagogické pôsobenie prostredníctvom cieľavedomej, zmysluplnej a rozvojovým možnostiam detí
primeranej výchovnovzdelávacej činnosti.
Príloha č. 3
Mesačné plány výchovno- vzdelávacieho procesu
MESIAC: S E P T E M B E R
TÉMA MESIACA: DOMA A V MŠ
1.TÝŽDEŇ = VITAJTE V ŠKOLKE
2.TÝŽDEŇ = MOJA RODINA, MOJ DOM
3.TÝŽDEŇ =KTO NÁS ČAKÁ DOMA, UŽITOČTNÍ KAMARÁTI (predmety dennej potreby)
4.TÝŽDEŇ = BEZPEČNE DO ŠKOLKY
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami – deťmi i dospelými.
____________________________________________
-Používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie explicitného významu textu – slov. zásoba
-Vlastnými slovami vysvetlí význam slov, ktoré pozná (napr. opisom, použitím synonymických výrazov, aj negatívnym vymedzením, teda použitím antoným a i.
- Odpovedá na otázky vyplývajúce z textu (napr. udalosti, deja, faktov, informácií a i.)
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR : Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie implicitného významu textu
-Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje v kresbe, pohybových a dramatických hrách a iných činnostiach.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie F charakt. PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
-Na základe ilustrácie rozpráva vlastný jednoduchý príbeh.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Grafomotorické predpoklady písania
- Pri kreslení a grafomotorických činnostiach drží ceruzku správnym spôsobom a vyvíja primeranú intenzitu tlaku na podložku.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
-Postaví stavbu z primeraného množstva (do 10) stavebnicových dielcov podľa predlohy, podľa pokynov, na danú tému.
____________________________________________
-Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník
____________________________________________
-V skupinovom útvare identifikuje( aj hmatom / kruh, štvorec , obdĺžnik, trojuholník
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
-Opíše polohu predmetov v usporiadanom rade a umiestni v ňom predmet podľa týchto pokynov.
-Určí (označí) objekt na základe popisu polohy pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...).
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
- Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s danou vlastnosťou (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod)
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Ovláda základy práce s digitálnymi technológiami, vie ovládať digitálne hry či používať digitálne animované programy určené pre danú vekovú skupinu a pod.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
- Rozpráva o prírodných reáliách známeho okolia.
Zdravie a pohyb
ZP
Zdravie a zdravý životný šýl
- Opíše jednoduchú prevenciu prenesenia infekčného ochorenia (napr. nekýcham na druhého) a vzniku zubného kazu (čistím si zuby).
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Vokálne činnosti
- Spieva piesne a riekanky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Percepčné činnosti
- Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
- Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom
____________________________________________
-Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Spája časti obrázkov lepením.
-Vystrihuje časti obrázkov
Výtvarné činnosti s farbou
- Hravo experimentuje s farbami
____________________________________________
-Pozná základné a zmiešané farby
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Používa rôzne kresliarske nástroje.
- Opíše obsah kresby
-Kreslí postavu
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v čase
- Plynule rozpráva o svojich záľubách aj povinnostiach.(U1 Pomenuje činnosti, ktoré vykonáva doma a v materskej škole.)
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v okolí
- Opisuje interiér a exteriér materskej školy alebo inej známej budovy.
- Uvedie adresu svojho bydliska.
- Pozná verejné inštitúcie a služby vo svojom okolí a účel, na ktorý slúžia (napr. obchod, polícia, pošta, lekárska ambulancia a iné podľa lokálnych podmienok).
- Opisuje známe trasy na základe orientačných bodov.
Človek a spoločnosť
SPO
Dopravná výchova
- Pozná nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou
- Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa účastníkov cestnej premávky týkajúce sa chodcov
- Pozná význam vybraných dopravných značiek.
Človek a spoločnosť
SPO
Ľudia v blízkom a širšom okolí
- Vymenuje členov blízkej rodiny. Identifikuje príbuzenské vzťahy v blízkej rodine
- Predstaví sa deťom i dospelým, oslovuje menom rovesníkov v triede, pozná mená učiteliek v triede.
Človek a svet práce
SVP
Materiály a ich vlastnosti
- Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti
Konštruovanie
- Vytvorí jednoduchý výrobok a pomenuje jeho účel.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zručnosti
- Používa predmety dennej potreby v domácnosti a aj elementárne pracovné nástroje v dielni či záhrade.
Zdravie a pohyb
ZP
Hygiena a sebaobslužné činnosti
- Má osvojené základné hygienické návyky (použitie toalety a toaletného papiera, umývanie rúk po použití toalety, umývanie rúk pred jedlom a po zašpinení sa a pod.).
- Ovláda základné sebaobslužné činnosti.
- Aktívne sa zúčastňuje na príprave stolovania (desiata, obed, olovrant), používa príbor a dodržiava čistotu pri stolovaní
- Udržiava poriadok vo svojom okolí.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Vykoná tieto základné polohy a postoje podľa pokynov: stoj, drep, kľak, sed, ľah.
- Zvládne turistickú prechádzku.
- Dodržiava pravidlá v pohybových hrách.
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti)
Základy etikety
- Volí vhodný pozdrav vzhľadom na aktuálnu situáciu a odzdraví primerane situácii.
- Používa prosbu, poďakovanie, ospravedlnenie vzhľadom na aktuálnu situáciu.
- Rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania.
- Správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým.
TÉMA MESIACA: JESEŇ PANI BOHATÁ
1.TÝŽDEŇ = MAĽOVALA PANI JESEŇ(farby jesene)
2. TÝŽDEŇ = MOJA STARKÁ, MOJ STARKÝ (úcta k starým rodičom)
3. TÝŽDEŇ =KOŠÍK PLNÝ ZDRVIA(ovocie a zelenina)
4. TÝŽDEŇ = JESEŇ V SADE, V ZÁHRADE A NA POLI
5. TÝŽDEŇ. ROČNÉ OBDOBIA(OBLIEKANIE
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom
1.HR:
Artikulácia a výslovnosť
- Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie explicitného významu textu – slov. zásoba
- Reprodukuje stručne obsah prečítaného textu.
Porozumenie explicitného významu textu
- Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje vo výtvarných činnostiach.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
- Vyčlení začiatočnú hlásku slova.
-Sprevádza spievanie piesne alebo recitáciu krátkeho literárneho útvaru rytmickým sprievodom.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR Grafomotorické predpoklady písania
- Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb zápästia.
- Pri kreslení a grafomotorických činnostiach drží ceruzku správnym spôsobom a vyvíja primeranú intenzitu tlaku na podložku.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- Pre dve skupiny určí, kde je viac, kde je menej alebo rovnako veľa predmetov bez určovania ich počtu.
- Bez zisťovania počtu rozdelí (ak to ide) skupinku obrázkov na 2 skupinky s rovnakým počtom.
- V obore do 6 pomocou hmatu alebo sluchu určí počet predmetov v skupine a vytvorí skupinu predmetov s určeným počtom.
Matematika a práca s informáciami
M
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
Geometria a meranie
-Využíva čiarový pohyb na spájanie bodov do obrazcov, kreslenie obrysov či identifikáciu cesty v obrazci (v bludisku, na jednoduchej mape).
- V usporiadanom rade určí objekt na základe slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, predposledný, pred, za, hneď pred a hneď za.
- Poskladá z primeraného množstva útvarov obrázok podľa predlohy, pokynov a na danú tému.
- Nakreslí, rozlíši, vymodeluje a pomenuje rovnú a krivú čiaru.
____________________________________________
V skupine telies identifikuje kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
____________________________________________
Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
-Rozumie pojmom rovnaký, taký istý, iný, odlišný, dlhší a kratší, širší a užší, vyšší a nižší, hrubší a tenší, najdlhší a najkratší, najširší a najužší, najvyšší a najnižší, najhrubší a najtenší.
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
- Roztriedi objekty v skupine na základe určenej vlastnosti (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod.)
-Objaví a jednoducho opíše pravidlo postupnosti.(roč. obd.)
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy), vie kresliť, farebne vypĺňať uzavreté plochy, vyberať a umiestňovať obrázky.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
-Triedi prírodné reálie podľa rôznych identifikovaných znakov.
- Vymenuje ročné obdobia.
Uvedomuje si zmeny v prírode počas roka
- Identifikuje prvky počasia a realizuje krátkodobé pozorovania zmien v počasí.
Človek a príroda
PR
Rastliny
-Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše.
- Rozpozná vybrané poľnohospodárske rastliny.
- Rozpozná rôzne druhy ovocia a zeleniny a uvedomí si význam ich konzumácie pre správnu životosprávu.
Človek a príroda
PR
__________________
Človek a svet práce
PR
Rastliny
_____________
Materiály a ich vlastnosti
_____________
Užívateľské zručnosti
_____________
Orientácia v čase
-Uvedie potravinový a technický úžitok niektorých úžitkových rastlín a húb.
___________________________________________
-Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.
Vhodne využíva či spracúva materiály pri modelovaní objektov alebo výrobe jednoduchých nástrojov
__________________________________________
-Má jednoduché užívateľské zručnosti predmetov dennej potreby v domácnosti a aj elementárnych pracovných nástrojov v dielni či záhrade.
____________________________________________
Orientuje sa na elementárnej úrovni v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, roka
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Rytmické činnosti
- Realizuje rytmický sprievod k riekankám a piesňam.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Inštrumentálne činnosti
- Využíva hudobné nástroje Orffovho inštrumentára na vyjadrenie charakteru, nálady piesne či skladby.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
-Využíva tanečné prvky v jednoduchých choreografiách.
- Vyjadruje piesne, riekanky a hudobné skladby prostriedkami hudobnej dramatiky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Vystrihuje časti obrázkov.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
- Dotvára tvary kresbou (maľbou) a pomenuje výsledok.
____________________________________________
Modeluje tvary z mäkkej modelovacej hmoty
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Pomenuje základné a zmiešané farby.
- Ovláda niekoľko techník maľovania.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Používa rôzne kresliarske nástroje.
Syntézia (medzizmyslové vnímanie)
- Reaguje výtvarnými prostriedkami na zmyslové podnety.
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v čase
- Vie, koľko má rokov, pozná ročné obdobie, príp. aj mesiac svojho narodenia.
____________________________________________
Orientuje sa na elementárnej úrovni v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, roka
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
-Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok
Človek a spoločnosť
SPO
Základy etikety
-Správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým.
Človek a spoločnosť
SPO
Ľudské vlastnosti a emócie
-Vyjadruje pocity zo zážitku, vypočutej rozprávky alebo príbehu – pozitívne i negatívne
Človek a spoločnosť
SPO
Prosociálne správanie
-Obdarí druhých.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zručnosti
- Používa predmety dennej potreby v domácnosti a aj elementárne pracovné nástroje v dielni či záhrade.
Človek a svet práce
SVP
Technológie výroby
-Identifikuje suroviny potrebné na prípravu niektorých vybraných bežne používaných výrobkov.
Konštruovanie
- Jednoducho opíše postup zhotovenia vybraných výrobkov
Zdravie a pohyb
ZP
Zdravie a zdravý životný štýl
-Uvádza príklady zdravej a nezdravej výživy.
- Má správne držanie tela v stoji a v sede.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
Ovláda správnu techniku chôdze a behu.
- Zvládne turistickú prechádzku.
-Rytmicky správne využíva základné lokomočné pohyby a tanečné kroky na hudobný sprievod. –
____________________________________________
Manipuluje s náčiním: hádzanie, chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie atď.
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti)
Základy etikety
- Správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým.
Prosociálne správanie
- Obdarí iných.
- Rozlišuje vhodné a nevhodné správanie
Ľudské vlastnosti a emócie
- Spolupracuje v skupinovej činnosti na základe osobnostných predpokladov
MESIAC: NOVEMBER
TÉMA MESIACA: ABECEDA ZDRAVIA
1.TÝŽDEŇ = JA A MOJE TELO
2.TÝŽDEŇ = V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH(zdravá strava a svet vitamínov)
3.TÝŽDEŇ = NA NÁVŠTEVE U LEKÁRA (choroba a starostlivosť o zdravie, pracovné profesie)
4.TÝŽDEŇ = TAKTO IDE KROKOM KROK, DOOKOLA CELÝ ROK =staršie deti
OD RÁNA DO VEČERA = mladšie deti (časové vzťahy)
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Pozná a dodržuje základné pravidlá vedenia dialógu
____________________________________________
-Reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasitosť prejavu prispôsobuje situácii.
.
Gramatická správnosť a spisovnosť
- Formuluje gramaticky správne jednoduché rozvité vety a súvetia.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie implicitného významu textu
- Odpovedá na otázky nad rámec doslovného významu textu a dokáže predvídať dej, domýšľať (dedukovať) obsah, aplikovať informácie z textu v prenesených situáciách a pod.
Porozumenie explicitného významu textu
- Vlastnými slovami vysvetlí význam slov, ktoré pozná (napr. opisom, použitím synonymických výrazov, aj negatívnym vymedzením, teda použitím antoným a i.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
- Identifikuje niektoré písmená abecedy.
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
- Vníma a vie primerane vysvetliť rozdiel medzi poéziou (básničkou) a prozaickými žánrami.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR Grafomotorické predpoklady písania
- Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov.
- Pri kreslení a grafomotorických činnostiach sedí vzpriamene, vzdialenosť očí od podložky je primeraná.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- V skupine útvarov identifikuje (aj hmatom) kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
- Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník
Určí (aj len hmatom), pomenuje a vymodeluje guľu, kocku, valec.
Čísla a vzťahy
- V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine.
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
Rozhodne o pravdivosti (áno/nie, platí/neplatí) jednoduchých tvrdení.
Vytvorí dvojicu objektov na základe danej logickej súvislosti.
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy), vie kresliť, farebne vypĺňať uzavreté plochy, vyberať a umiestňovať obrázky.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
_____________
Rastliny
- Odlišuje živé od neživých súčastí prírody.
____________________________________________
Rozpozná rôzne druhy ovocia a zeleniny a uvedomí si význam ich konzumácie pre správnu životosprávu
Človek a príroda
PR
Človek
- Opíše ľudské telo v základných anatomických kategóriách
Človek
- Opíše základné fyziologické funkcie ľudského tela – dýchanie, trávenie, pohyb, krvný obeh, zmyslové vnímanie.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Inštrumentálne činnosti
- Zvláda jednoduché inštrumentálne sprievody k piesňam a riekankám.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Vokálne činnosti
- Spieva piesne a riekanky
Percepčné činnosti
- Vyjadruje zážitky z počúvanej hudby verbálne, pohybom alebo inými umeleckými výrazovými prostriedkami.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
- Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách.
____________________________________________
Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Skladá tvary a skladaním vytvorí novotvar (nové zobrazenie) a pomenuje ho.
- Vystrihuje časti obrázkov.
- Dopĺňa (spresňuje) neurčitý tvar.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
- Modeluje tvary z mäkkej modelovacej hmoty.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Farbami vyjadrí pocit.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Kreslí postavu.
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v čase
_____________
Orientácia v okolí
- Správne používa pojmy včera, dnes a zajtra.
- Orientuje sa na elementárnej úrovni v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, roka.
- Opíše režim dňa.
____________________________________________
Pozná verejné inštitúcie a služby vo svojom okolí a účel, na ktorý slúžia (napr. obchod, polícia, pošta, lekárska ambulancia a iné podľa lokálnych podmienok).
Človek a spoločnosť
SPO
Ľudia v blízkom a širšom okolí
- Nadviaže adekvátny sociálny kontakt (verbálny i neverbálny) s inými osobami – deťmi i dospelými.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zručnosti
- Manipuluje s drobnými predmetmi a rôznymi materiálmi.
Človek a svet práce
SVP
Remeslá a profesie
- Pozná niektoré tradičné remeslá (napr. tehliarstvo, hrnčiarstvo, tkáčstvo, prútikárstvo).
Človek a svet práce
SVP
Remeslá a profesie
- Pozná základnú pracovnú náplň vybraných profesií (napr. lekár, šofér, učiteľ, policajt).
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Ovláda rôzne techniky lezenia, plazenia a preliezania.
- Rytmicky správne využíva základné lokomočné pohyby a tanečné kroky na hudobný sprievod.
Zdravie a pohyb
ZP
Zdravie a zdravý životný štýl
- Uvádza, prečo je pohyb dôležitý pre zdravie človeka.
- Identifikuje typické znaky ochorenia a zdravia.
- Uvádza príklady zdravej a nezdravej výživy.
- Identifikuje zdravie ohrozujúce situácie.
- Opíše jednoduchú prevenciu prenesenia infekčného ochorenia (napr. nekýcham na druhého) a vzniku zubného kazu (čistím si zuby).
____________________________________________
Má správne držanie tela v stoji a v sede
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Prosociálne správanie
- Poskytne iným pomoc.
- Nenásilne rieši konflikt
Ľudské vlastnosti a emócie.
- Dokončuje individuálnu alebo skupinovú činnosť
- Opíše aktuálne emócie
MESIAC: DECEMBER
TÉMA MESIACA: KRÁSNY ČAS VIANOČNÝ
1.TÝŽDEŇ = VITAJ U NÁS MIKULÁŠ, MIKULÁŠSKA ČIŽMIČKA
2.TÝŽDEŇ = OD LUCIE DO VIANOC (pečenie, výzdoba, darčeky, tradície a zvyky..)
3.TÝŽDEŇ = VESELÉ VIANOCE(tradície a zvyky, advent..)
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt
s inými osobami – deťmi i dospelými.
1.HR:
Gramatická správnosť a spisovnosť
_____________
Artikulácia a výslovnosť
- Formuluje gramaticky správne jednoduché rozvité vety a súvetia
____________________________________________
Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Poznávanie funkcií písanej reči
- Dokáže jednoducho vysvetliť, prečo je písaná reč dôležitá a uvedie jednoduché príklady.
Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
- Predvída udalosti deja, zápletku, záver príbehu a opiera sa pri tom o poznanie štruktúry rozprávok, príbehov pre deti a bájok.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
- Sprevádza spievanie piesne alebo recitáciu krátkeho literárneho útvaru rytmickým sprievodom.
Grafomotorické predpoklady písania
- Pri kreslení a grafomotorických činnostiach drží ceruzku správnym spôsobom a vyvíja primeranú intenzitu tlaku na podložku.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- V obore do 10 vytvorí skupinu predpísaných predmetov s určeným počtom a zo skupiny predmetov oddelí skupinu s určeným počtom.
- Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny skupinu s daným počtom.
Matematika a práca s informáciami
M
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
Geometria a meranie
- Pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...) opíše polohu objektu, umiestni predmet podľa pokynov, dá pokyn na umiestnenie predmetu na určené miesto.
- Pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...) dokreslí obrázok podľa pokynov, dá pokyn na dokreslenie obrázka na určené miesto.
Geometria a meranie
- Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
Logika
- Roztriedi objekty v skupine na základe určenej vlastnosti (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod.)
Práca s informáciami
- Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy), ktorá simuluje pravouhlý pohyb v štvorcovej sieti (po štvorčekoch aj po vrcholoch), vie pomocou tlačidiel prejsť určenú trasu a to aj s prekážkami, pri tom zbiera a ukladá určené predmety, dodržiava správne poradie činností. Naraz dokáže naplánovať až 4 kroky takejto cesty.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
- Uvedomuje si zmeny v prírode počas roka.
-
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Percepčné činnosti
- Vyjadruje zážitky z počúvanej hudby verbálne, pohybom alebo inými umeleckými výrazovými prostriedkami
____________________________________________
Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.
Inštrumentálne činnosti
- Využíva hudobné nástroje Orffovho inštrumentára na vyjadrenie charakteru, nálady piesne či skladby.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Rytmické činnosti
_____________
Vokálne činnosti
- Vokálne rytmizuje riekanky rôzneho druhu v 2/4 aj 3/4 takte.
____________________________________________
Spieva piesne a riekanky
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Dotvára tvary kresbou (maľbou).
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
Skladá, spája z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenuje ju.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Hravo experimentuje s farbami.
____________________________________________
Ovláda niekoľko techník maľovania
Človek a spoločnosť
SPO
História okolia
- Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry.
Človek a svet práce
SVP
Konštruovanie
- Jednoducho opíše postup zhotovenia vybraných výrobkov.
- Pracuje podľa jednoduchého kresleného postupu.
Zdravie a pohyb
ZP
Hygiena a sebaobslužné činnosti
- Udržiava poriadok vo svojom okolí.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Manipuluje s náčiním: hádzanie, chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie atď.
- Dodržiava pravidlá v pohybových hrách.
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Prosociálne správanie
- Podelí sa o veci.
- Ocení dobré skutky.
Ľudské vlastnosti a emócie.
- Sústredí sa na činnosť na základe zapojenia vôľových vlastností.
- Identifikuje pozitívne a negatívne ľudské vlastnosti.
MESIAC: JANUÁR
TÉMA MESIACA: V KRAJINE SNEHU A ĽADU
1.TÝŽDEŇ = MÁM DVE TEPLÉ RUKAVIČKY(oblečenie a zimné športy)
2.TÝŽDEŇ = PRÍRODA SPÍ, STAROSTLIVOSŤ O VTÁKY A ZVIERATÁ V ZIME
3.TÝŽDEŇ = PREDMETY A ICH VLASTNOSTI
4.TÝŽDEŇ = MRÁZ NA OKNÁ MAĽUJE(neživá príroda-sneh, ľad a mráz)
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasitosť prejavu prispôsobuje situácii.
1.HR:
Gramatická správnosť a spisovnosť
- Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie explicitného významu textu – slov. zásoba
______________
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie implicitného významu textu – slov. zásoba
- Reprodukuje stručne obsah prečítaného textu.
___________________________________________
Odpovedá na otázky nad rámec doslovného významu textu a dokáže predvídať dej, domýšľať (dedukovať) obsah, aplikovať informácie z textu v prenesených situáciách a pod.
2.PR :Chápanie O,V a F PR: Znalosť žánrov a jazykových prostiedkov
- Dokáže vysvetliť prenesený (symbolický) význam jednoduchých slovných spojení.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
- Na základe ilustrácie rozpráva vlastný jednoduchý príbeh.
Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
- Rozhodne, či sa dve slová rýmujú.
Grafomotorické predpoklady písania
- Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb zápästia.
-Pri kreslení a grafomotorických činnostiach sedí vzpriamene, vzdialenosť očí od podložky je primeraná.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
Číselné vzťahy
- Vymenuje čísla od 1 do 10 tak, ako idú za sebou.
- V obore do 6 pomocou hmatu alebo sluchu určí počet predmetov v skupine a vytvorí skupinu predmetov s určeným počtom.
- Pre dve skupiny určí, kde je viac, kde je menej alebo rovnako veľa predmetov podľa zisteného počtu v skupinách (do 10 prvkov v skupine).
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Určí (aj len hmatom), pomenuje a vymodeluje guľu, kocku, valec.
- skupine telies identifikuje kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
- Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
- Rozhodne, či daný objekt má/nemá danú vlastnosť.
- Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s danou vlastnosťou (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod.).
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Ovláda základy práce s digitálnymi technológiami, vie ovládať digitálne hry či používať digitálne animované programy určené pre danú vekovú skupinu a pod.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
- Vymenuje ročné obdobia
- Uvedomuje si zmeny v prírode počas roka.
- Identifikuje prvky počasia a realizuje krátkodobé pozorovania zmien v počasí.
Človek a príroda
PR
Živočíchy
- Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše.
Na základe pozorovania identifikuje rozdiely medzi živočíchmi v spôsobe ich pohybu
- Identifikuje rôznorodosť spôsobu života živočíchov.
- Identifikuje niektoré životné prejavy živočíchov
Človek a príroda
PR
Prírodné javy
- Opíše vybrané prírodné javy a podmienky zmeny ich fungovania na základe vlastného pozorovania a skúmania (svetlo a tiene, teplo a horenie, topenie a tuhnutie, vyparovanie, rozpúšťanie, zvuk, sila a pohyb).
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Rytmické činnosti
- Realizuje rytmický sprievod k riekankám a piesňam.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Inštrumentálne činnosti
- Spieva piesne a riekanky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
- Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom.
___________________________________________
Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Spája časti obrázkov lepením.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
- Modeluje tvary z mäkkej modelovacej hmoty.
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
______________
Výtvarné činnosti s farbou
Dotvára tvary kresbou ( maľbou/ a pomenuje výsledok
___________________________________________
- Ovláda niekoľko techník maľovania.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Kreslí postavu.
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
- Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník.
Človek a svet práce
SVP
Materiály a ich vlastnosti
- Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.
- Vymenúva rôzne prírodné materiály (napr. kameň, drevo, uhlie, slama, šúpolie, perie, vlna a pod.).
Vhodne využíva či spracúva materiály pri modelovaní objektov alebo výrobe jednoduchých nástrojov.
Človek a svet práce
SVP
Konštruovanie
- Chápe technický náčrt ako návod pre vytvorenie predmetu.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zručnosti
- Používa náradie a nástroje pri príprave, úprave predmetu alebo materiálu.
Zdravie a pohyb
ZP
Zdravie a zdravý životný štýl
- Uvádza, prečo je pohyb dôležitý pre zdravie človeka.
- Identifikuje zdravie ohrozujúce situácie.
Zdravie a pohyb
ZP
Hygiena a sebaobslužné činnosti
- Aktívne sa zúčastňuje na príprave stolovania (desiata, obed, olovrant), používa príbor a dodržiava čistotu pri stolovaní.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Ovláda skok znožmo a skok cez prekážky.
- Zvládne turistickú prechádzku.
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Prosociálne správanie
- V dialógu vie vypočuť iných (deti i dospelých).
- Presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom.
- Odmieta nevhodné správanie.
- Uvedomuje si na elementárnej úrovni dôsledky svojho správania.
MESIAC: FEBRUÁR
TÉMA MESIACA: FAŠIANGY TURÍCE
1.TÝŽDEŇ = JE TU BÁL, FAŠIANGOVÝ KARNEVAL
2.TÝŽDEŇ = ŠAŠKO CESTUJE( auto, vláčik, lodička = dopravné prostriedky)
3.TÝŽDEŇ =VESMÍR OČAMI DETÍ
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami – deťmi i dospelými.
1.HR :
Gramatická správnosť a spisovnosť
- Formuluje gramaticky správne jednoduché rozvité vety a súvetia.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie implicitného významu textu
______________
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie implicitného významu textu
- Uvažuje nad informáciami prezentovanými prostredníctvom informačno-komunikačných technológií, porovnáva ich s vlastnou skúsenosťou a s tým, čo vie z iných zdrojov.
___________________________________________
Odpovedá na otázky vyplývajúce z textu( napr. udalosti deja, faktov, informácií
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
- Rozčlení zvolené slová na slabiky.
___________________________________________
-Rozhodne, či sa dve slová rýmujú
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
Vyčlení začiatočnú hlásku slova.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- V obore od 1 do 10 pokračuje od náhodného čísla v numerickej postupnosti po číslo 10.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá, dáva spolu a rozdeľuje.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Na základe pokynov daných pomocou symbolov ↓, ←, →, ↑ (alebo pomocou iných dohodnutých symbolov pre pohyb v štvorcovej sieti) sa dokáže pohybovať v štvorcovej sieti.
Poskladá z primeraného množstva útvarov obrázok podľa predlohy, pokynov a na danú tému.
-V skupine útvarov identifikuje( aj hmatom/ kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník
___________________________________________
Odmeria vzdialenosť a určený rozmer predmetu (v skutočnosti, aj na obrázku) odhadom a pomocou určenej aj zvolenej neštandardnej jednotky, napr. krok, dlaň, pomocný predmet). Výsledok merania vysloví počtom použitých jednotiek merania (v obore do 10)
- Pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...) opíše polohu objektu, umiestni predmet podľa pokynov, dá pokyn na umiestnenie predmetu na určené miesto.
Človek a príroda
PR
Neživá príroda
- Opíše Zem ako súčasť vesmíru
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Rytmické činnosti
- Vokálne rytmizuje riekanky rôzneho druhu v 2/4 aj 3/4 takte.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Percepčné činnosti
- Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
- Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách.
- Využíva tanečné prvky v jednoduchých choreografiách
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Skladá tvary a skladaním vytvorí novotvar (nové zobrazenie) a pomenuje ho.
-.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
Skladá, spája z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenuje ju.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
-Výtvarne vyjadruje svoje predstavy o svete.
- Opíše obsah kresby
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v čase
- Orientuje sa na elementárnej úrovni v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, roka.
Človek a spoločnosť
SPO
História okolia
- Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry.
Človek a spoločnosť
SPO
Dopravná výchova
- Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa účastníkov cestnej premávky týkajúce sa cyklistov, kolobežkárov , korčuliarov.
- Pozná rôzne druhy dopravných prostriedkov
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Manipuluje s náčiním: hádzanie, chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie atď.
Zdravie a pohyb
ZP
- Ovláda správnu techniku chôdze a behu.
___________________________________________
-Ovláda rôzne techniky lezenia, plazenia a preliezania
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Základy etikety
- Rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania.
Ľudské vlastnosti a emócie.
- Reaguje spoločensky prijateľným spôsobom na aktuálne prejavy emócií – pozitívne i negatívne.
Prosociálne spávanie
- Požiada o pomoc, keď si to situácia vyžaduje a poďakuje za pomoc od druhých.
MESIAC: MAREC
TÉMA MESIACA: MAREC, MESIAC KNÍH
1.TÝŽDEŇ = KAŽDÁ KNIHA NIEČO SKRÝVA(Z rozprávky do rozprávky)
2.TÝŽDEŇ = POSLOVIA JARI (od semienka k rastinke=jarné kvety)
3.TÝŽDEŇ = PRIVÍTAJME JAR, KEĎ SA JAR PREBÚDZA( tradície)
4.TÝŽDEŇ = ZVIERATÁ A ICH MLÁĎATÁ (hospodársky dvor)
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Gramatická správnost a spisovnosť
- Rozumie spisovnej podobe jazyka.
Artikulácia a výslovnosť
- Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR: Poznávanie funkcií písanej reči
- Dokáže jednoducho vysvetliť, prečo je písaná reč dôležitá a uvedie jednoduché príklady.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Porozumenie implicitného významu textu
- Odpovedá na otázky nad rámec doslovného významu textu a dokáže predvídať dej, domýšľať (dedukovať) obsah, aplikovať informácie z textu v prenesených situáciách a pod
Porozumenie implicitného významu textu
- Uvažuje nad informáciami prezentovanými prostredníctvom informačno-komunikačných technológií, porovnáva ich s vlastnou skúsenosťou a s tým, čo vie z iných zdrojov.
Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
- Vie primerane vysvetliť rozdiel medzi fiktívnymi a skutočnými príbehmi zo života.
___________________________________________
-Vníma a vie primerane vysvetliť rozdiel medzi poéziou( básňou/ a prozaickými žánrami
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
_____________
Grafomotorické predpoklady písania
- Pri činnostiach s knihou rozumie a aktívne (v primeraných ekvivalentoch) používa výrazy autor, kniha, strana, spisovateľ
- Používa knihu správnym spôsobom
( Ukáže titulnú stranu knihy. Rozpozná, kde je v knihe uvedený názov a autor knihy.Pri listovaní a prezeraní knihu správne drží.Listuje v knihe správnym smerom.Ukáže začiatok čítania textu.
Identifikuje pri čítaní slová v správnej smerovej orientácii (zľava – doprava).Ukáže pri čítaní riadky v správnej smerovej orientácii (zľava – doprava, zhora – nadol).)
Pri kreslení a grafomotorických činnostiach sedí vzpriamene, vzdialenosť očí od podložky je primeraná
___________________________________________
-Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb lane a prstov
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine.
-. Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny skupinu s daným počtom.
-Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá, dáva spolu a rozdeľuje
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Usporiada podľa veľkosti určeného rozmeru 3 až 4 predmety.
- Odhadom aj meraním porovná dva predmety podľa veľkosti určeného rozmeru (dĺžka, výška, šírka, hrúbka). Výsledok porovnania vysloví pomocou stupňovania prídavných mien (dlhší, kratší, širší, nižší, užší...).
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
-. Pokračuje vo vytvorenej postupnosti predmetov alebo nakreslenej postupnosti obrázkov. Predmety môžu byť celkom odlišné, alebo sa líšia iba farbou či veľkosťou.
- Rozhodne o pravdivosti (áno/nie, platí/neplatí) jednoduchých tvrdení.
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Uvedomuje si existenciu masmédií (vie identifikovať, že niečo počul v televízii, v rádiu, že existujú časopisy).
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
-Triedi prírodné reálie podľa rôznych identifikovaných znakov.
Vymenuje ročné obdobia
Uvedomuje si zmeny v prírode počas roka.
Človek a príroda
PR
Živočíchy
- Opíše spôsoby starostlivosti o niektoré živočíchy.
- Vie, že rôzne druhy živočíchov vyžadujú pre svoj život rôzne druhy potravy.
- Rozpozná mláďatá vybraných živočíšnych druhov a pomenúva ich.
Identifikuje rôznorodosť spôsobu života živočíchov.
Rastliny
- Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše.
- Uvedie niektoré životné prejavy rastlín (napríklad klíčenie, rast, rozmnožovanie a pod.).
- Opíše podmienky zabezpečujúce klíčenie a rast rastliny.
Človek a príroda
PR
Neživá príroda
- Pozná význam vody pre rastliny, živočíchy a človeka.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV : Inštrumentálne
- Zvláda jednoduché inštrumentálne sprievody k piesňam a riekankám.
Vokálne
- Spieva piesne a riekanky
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-dramatické činnosti
- Imituje pohyb v hudobno-pohybových hrách.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Dotvára tvary kresbou (maľbou) a pomenuje výsledok.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Farbami vyjadrí pocit.
___________________________________________
-Pomenuje základné a zmiešané farby
____________________________________________
Pozná základy miešania farieb
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Vnímanie umeleckých diel
-. Slovne opíše obraz, sochu, dizajn (predmet) a architektúru.
- Reaguje výtvarnými prostriedkami na výtvarné dielo.
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
- Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník.
Človek a spoločnosť
SPO
História okolia
- Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry.
Človek a svet práce
SVP
Konštruovanie
- Podľa návrhu (schémy, náčrtu, predlohy) zhotoví daný predmet.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Ovláda tieto jednoduché akrobatické zručnosti: stoj na jednej nohe, obrat okolo výškovej osi.
- Zvládne turistickú prechádzku.
____________________________________________
-Ovláda správnu techniku chôdze
- Ovláda rôzne techniky lezenia, plazenia a preliezania.
-Manipuluje s náčiním : hádzanie ,chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie , at ď
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Ľudské vlastnosti a emócie
- Vyjadruje pocity zo zážitku, vypočutej rozprávky alebo príbehu – pozitívne i negatívne.
- Spolupracuje v skupinovej činnosti na základe osobnostných predpokladov.
- Identifikuje pozitívne a negatívne ľudské vlastnosti.
Prosociálne spávanie
- Presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom.
MESIAC: APRÍL
TÉMA MESIACA: MESIAC LESOV A BEZPEČNOSTI
1.TÝŽDEŇ = VEĽKÁ NOC (sviatky jari)
2.TÝŽDEŇ = LES A VTÁKY
3.TÝŽDEŇ = CÍTIM SA BEZPEČNE
4.TÝŽDEŇ = IDE VLÁČIK SEPARÁČIK (Deň Zeme)
5.TÝŽDEŇ = KVAPOČKIN PRÍBEH, POČASIE (kolobeh vody v prírode)
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasitosť prejavu prispôsobuje situácii.
Artikulácia a výslovnosť
-Vyslovuje správne, zreteľne a plynule všetky hlásky a hláskové skupiny.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR: Poznávanie explicitného významu- slovná zásoba
-Odpovedá na otázky vyplývajúce z textu (napr. udalosti, deja, faktov, informácií a i.)
Poznávanie implicitného významu- slovná zásoba
- Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje vo výtvarných činnostiach.
-Obsah a zážitky z čítania vyjadruje v dramatických a hudobno - pohybových činnostiach
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
- Vie primerane vysvetliť rozdiel medzi fikciou a skutočnými príbehmi zo života.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
2.PR: Chápanie O,V a F PR:
Poznávanie funkcií písanej reči
-Identifikuje niektoré písmená abecedy.
____________________________________________
-Uvedie jednoduché príklady dôležitosti písanej reči
____________________________________________
-Dokáže jednoducho vysvetliť, prečo je písaná reč dôležitá.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Grafomotorické predpoklady písania
- Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov.
- Pri kreslení a grafomotorických činnostiach drží ceruzku správnym spôsobom a vyvíja primeranú intenzitu tlaku na podložku
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- Vymenuje čísla od 1 do 10 tak, ako idú za sebou.
___________________________________________
Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá, dáva spolu a rozdeľuje
- Bez zisťovania počtu manipuláciou rozdelí skupinku predmetov na 2 alebo 3 skupinky s rovnakým počtom.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Pri usporiadaní 3 predmetov určí predmet s najväčším zvoleným rozmerom. Túto skutočnosť vysloví pomocou slov s predponou naj (najdlhší, najkratší, najužší, najtenší ...).
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
-Približne nakreslí kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník.
____________________________________________
-Rozumie pojmom čiara, kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník, guľa a kocka
V usporiadanom rade určí objekt na základe slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, predposledný, pred, za, hneď pred a hneď za.
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
- Vytvorí (nakreslí) podľa daného vzoru (do 6 objektov) alebo pravidla jednoduchú postupnosť objektov.
Objaví a jednoducho opíše pravidlo postupnosti.
Človek a príroda
PR
Vnímanie prírody
- Identifikuje prvky počasia a realizuje krátkodobé pozorovania zmien v počasí.
Odlišuje živé od neživých súčastí prírody
Živočíchy
- Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše.
- Na základe pozorovania identifikuje rozdiely medzi živočíchmi v spôsobe ich pohybu.
Rastliny
Uvedie niektoré životné prejavy rastlín (napríklad klíčenie, rast, rozmnožovanie a pod.).
Človek a príroda
PR
Neživá príroda
- Uvedie príklady, kde všade sa v prírode nachádza voda.
-Pozná význam vody pre rastliny, živočíchy a človeka.
- Opíše Zem ako súčasť vesmíru
-Uvedie príklady javov, v ktorých je možné vnímať prítomnosť vzduchu.
Človek a príroda
PR
Prírodné javy
- Opíše vybrané prírodné javy a podmienky zmeny ich fungovania na základe vlastného pozorovania a skúmania (svetlo a tiene, teplo a horenie, topenie a tuhnutie, vyparovanie, rozpúšťanie, zvuk, sila a pohyb).
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Vokálne činnosti
- Spieva piesne a riekanky
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Rytmické činnosti
- Vokálne rytmizuje riekanky rôzneho druhu v 2/4 aj 3/4 takte.
Percepčné činnosti
- Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
- Využíva tanečné prvky v jednoduchých choreografiách
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Vystrihuje časti obrázkov.
- Spája časti obrázkov lepením.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Ovláda niekoľko techník maľovania.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Výtvarne vyjadruje svoje predstavy o svete.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Spontánny výtvarný prejav
- Opíše obsah kresby.
Človek a spoločnosť
SPO
Dopravná výchova
- Pozná nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou.
- Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa v úlohe cestujúceho v hromadnej doprave a úlohe spolujazdca.
Pozná a dodržiava základné pravidlá správania sa účastníkov cestnej premávky týkajúce sa chodcov.
Pozná význam vybraných dopravných značiek
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
- Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero.
Človek a spoločnosť
SPO
História okolia
- Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zdručnosti
- Manipuluje s drobnými predmetmi a rôznymi materiálmi.
Človek a svet práce
Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.(triedenie odpadu)
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Vykoná tieto základné polohy a postoje podľa pokynov: stoj, drep, kľak, sed, ľah.
- Zvládne turistickú prechádzku
Zdravie a pohyb
ZP
Hygiena a sebaobslužné činnosti
Udržiava poriadok vo svojom okolí.
Zdravie a zdravý životný štýl
Má správne držanie tela v stoji a v sede
____________________________________________
-Ovláda rôzne techniky lezenia, plazenia, a preliezania
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Základy etikety
- Volí vhodný pozdrav vzhľadom na aktuálnu situáciu a odzdraví primerane situácii.
Prosociálne spávanie
- Poskytne iným pomoc.
- Rozlišuje vhodné a nevhodné správanie.
- Odmieta kontakt s neznámymi osobami.
MESIAC: MÁJ
TÉMA MESIACA: MÁJ, MÁJ ZELENÝ
1.TÝŽDEŇ = MOJA DEDINA, MOJA VLASŤ
2.TÝŽDEŇ = MOJA RODINA – MOJA MAMIČKA
3.TÝŽDEŇ = KAMARÁTI Z LÚKY(V ríši hmyzu)
4.TÝŽDEŇ = FARBY OKOLO NÁS
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom.
Pozná a dodržuje základné pravidlá vedenia dialógu.
Gramatická správnosť a výslovnosť
Formuluje gramaticky správne jednoduché rozvité vety a súvetia.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR: Porozumenie explicitného významu
-Reprodukuje stručne obsah prečítaného textu
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Porozumenie implicitného významu
- Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje v dramatických a hudobno-pohybových činnostiach.
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
- Na základe ilustrácie rozpráva vlastný jednoduchý príbeh.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:Fonologické procesy a fonolog. uvedomovanie
-Rozčlení zvolené slová na slabiky.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR- Chápanie F charakt. PR:Grafomotorické predpoklady písania
- Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov.
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- V obore od 1 do 10 pokračuje od náhodného čísla v numerickej postupnosti po číslo 10.
- pre dve skupiny určí, kde je viac, kde je menej alebo rovnako veľa predmetov bez určovania ich počtu.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Určí (označí) objekt na základe popisu polohy pomocou slov a slovných spojení hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na (čom, kom), v (čom, kom), vpravo, vľavo, v rohu, v strede (miestnosti, obrázka ...).
- Postaví stavbu z primeraného množstva (do 10) stavebnicových dielcov podľa predlohy, podľa pokynov, na danú tému.
Využíva čiarový pohyb na spájanie bodov do obrazcov, kreslenie obrysov či identifikáciu cesty v obrazci (v bludisku, na jednoduchej mape).
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
-Roztriedi objekty v skupine na základe určenej vlastnosti (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod.)
- Pokračuje vo vytvorenej postupnosti predmetov alebo nakreslenej postupnosti obrázkov. Predmety môžu byť celkom odlišné, alebo sa líšia iba farbou či veľkosťou.
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy), ktorá simuluje pravouhlý pohyb v štvorcovej sieti (po štvorčekoch aj po vrcholoch), vie pomocou tlačidiel prejsť určenú trasu a to aj s prekážkami, pri tom zbiera a ukladá určené predmety, dodržiava správne poradie činností. Naraz dokáže naplánovať až 4 kroky takejto cesty.
Človek a príroda
PR
Živočíchy
-Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše.
Na základe pozorovania identifikuje rozdiely medzi živočíchmi v spôsobe ich pohybu.
Rastliny
Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Rytmické činnosti
-Realizuje rytmický sprievod k riekankám a piesňam
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Percepčné zručnosti
-Vyjadruje zážitky z počúvanej hudby verbálne, pohybom alebo inými umeleckými výrazovými prostriedkami.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-pohybové činnosti
-Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Spája časti obrázkov lepením.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV : Syntézia (medzizmyslové vnímanie)
- Reaguje výtvarnými prostriedkami na zmyslové podnety.
Spontánny výtvarný prejav
Kreslí postavu
Vnímanie umeleckých diel
Slovne opíše obraz, sochu, dizajn (predmet) a architektúru.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
-Pomenuje základné a zmiešané farby.
-Pozná základy miešania farieb
-Hravo experimentuje s farbami.
Človek a spoločnosť
SPO
Orientácia v okolí
-Opisuje známe trasy na základe orientačných bodov.
-Uvedie adresu svojho bydliska.
- Pozná verejné inštitúcie a služby vo svojom okolí a účel, na ktorý slúžia (napr. obchod, polícia, pošta, lekárska ambulancia a iné podľa lokálnych podmienok).
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
-Pozná najznámejšie prírodné krásy regiónu, napr. rieku, ktorá preteká cez daný región, pohorie či vodnú plochu.
-Pozná najznámejšie prírodné útvary našej vlasti, napr. Vysoké Tatry alebo Dunaj.
-Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero.
Človek a spoločnosť
SPO
História okolia
-Vymenuje niektoré historicky významné lokálne objekty, napr. hrad, zámok.
Človek a spoločnosť
SPO
Národné povedomie
-Pozná štátne symboly Slovenskej republiky – zástava, hymna.
-Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj.
Človek a spoločnosť
SPO
Ľudia v blízskom a širšom okolí
-Vymenuje členov blízkej rodiny. Identifikuje príbuzenské vzťahy v blízkej rodine.
Nadviaže adekvátny sociálny kontakt (verbálny i neverbálny) s inými osobami – deťmi i dospelými.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Ovláda skok znožmo a skok cez prekážky.
Dodržiava pravidlá v pohybových hrách.
Zvládne turistickú prechádzku
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Základy etikety
- Používa prosbu, poďakovanie, ospravedlnenie vzhľadom na aktuálnu situáciu.
Ľudské vlastnosti a emócie
- Dokončuje individuálnu alebo skupinovú činnosť.
Prosociálne spávanie
- Obdarí iných.
- Presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom.
MESIAC: JÚN
TÉMA MESIACA: HURÁ PRIŠLO LETO
1.TÝŽDEŇ =MDD – TÝŽDEŇ PLNÝ RADOSTI
2.TÝŽDEŇ = VÝLET DO ZOO – EXOTICKÉ ZVIERATÁ
3.TÝŽDEŇ = ŽIVOT VO VODE (vodné a morské živočíchy)
4.TÝŽDEŇ = ROZLÚČKA SO ŠKOLKOU, HURÁ PRÁZDNINY
Vzdelávacia oblasť
Podoblasť
Výkonové štandardy/ úrovne
Jazyk a komunikácia
JK
1.HR :
Komunikačné konvencie
- Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami – deťmi i dospelými.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR :Chápanie O,V a F PR:
Porozumenie explicitného významu textu – slovná zásoba
- Odpovedá na otázky vyplývajúce z textu (napr. udalosti, deja, faktov, informácií a i.)
Porozumenie implicitného významu textu
- Odpovedá na otázky nad rámec doslovného významu textu a dokáže predvídať dej, domýšľať (dedukovať) obsah, aplikovať informácie z textu v prenesených situáciách a pod.
Jazyk a komunikácia
JK
2.PR: Chápanie O,V a F PR: Znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči
- Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje vo výtvarných činnostiach.
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Koncept tlače a znalosť knižných konvencií
- Pri činnostiach s knihou rozumie a aktívne (v primeraných ekvivalentoch) používa výrazy autor, kniha, strana, spisovateľ
Identifikuje niektoré písmená abecedy
2.PR- Chápanie F charakt. PR:
Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie
- Sprevádza spievanie piesne alebo recitáciu krátkeho literárneho útvaru rytmickým sprievodom.
Rozhodne, či sa dve slová rýmujú
Matematika a práca s informáciami
M
Čísla a vzťahy:
- Pomocou určovania počtu rieši kontextové úlohy s jednou operáciou, kde sa pridáva, odoberá, dáva spolu a rozdeľuje.
Matematika a práca s informáciami
M
Geometria a meranie
- Využíva čiarový pohyb na spájanie bodov do obrazcov, kreslenie obrysov či identifikáciu cesty v obrazci (v bludisku, na jednoduchej mape).
Matematika a práca s informáciami
M
Logika
- Objaví a jednoducho opíše pravidlo postupnosti.
- Zo skupiny objektov vyberie všetky objekty s danou vlastnosťou (napr. farba, tvar, veľkosť, materiál a pod.).
Matematika a práca s informáciami
M
Práca s informáciami
- Na niektorej z dostupných digitálnych pomôcok (podľa možností konkrétnej materskej školy), vie kresliť, farebne vypĺňať uzavreté plochy, vyberať a umiestňovať obrázky.
Človek a príroda
PR
Živočíchy
- Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše.
- Identifikuje rôznorodosť spôsobu života živočíchov
Rastliny
- Uvedie potravinový a technický úžitok niektorých úžitkových rastlín a húb.
Rozpozná vybrané poľnohospodárske rastliny.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1.HV :
Inštrumentálne činnosti
- Využíva hudobné nástroje Orffovho inštrumentára na vyjadrenie charakteru, nálady piesne či skladby.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
1. HV :
Hudobno-dramatické činnosti
- Vyjadrí charakter piesní a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom.
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom na ploche
- Vystrihuje časti obrázkov.
2.VV :
Výtvarné činnosti s tvarom v priestore
- Modeluje tvary z mäkkej modelovacej hmoty
Umenie a kultúra
Vv a Hv
2.VV :
Výtvarné činnosti s farbou
- Ovláda niekoľko základných techník maľovania.
Vystrihuje časti obrázkov.
Spontánny výtvarný prejav
- Používa rôzne kresliarske nástroje
Človek a spoločnosť
SPO
Geografia okolia
- Pri opise krajiny používa pojmy ako vrch, les, pole, lúka, potok, rieka, jazero, rybník
Človek a svet práce
SVP
Konštruovanie
- Jednoducho opíše postup zhotovenia vybraných výrobkov.
Človek a svet práce
SVP
Užívateľské zručnosti
- Vhodne používa náradie a nástroje pri príprave, úprave predmetu alebo materiálu.
Človek a svet práce
SVP
Technológia výroby
- Identifikuje suroviny potrebné na prípravu niektorých vybraných bežne používaných výrobkov.
Zdravie a pohyb
ZP
Pohybová a telesná zdatnosť
- Vykoná tieto základné polohy a postoje podľa pokynov: stoj, drep, kľak, sed, ľah.
- Manipuluje s náčiním: hádzanie, chytanie, podávanie, odrážanie, preskakovanie atď.
Dodržiava pravidlá v pohybových hrách.
Zvládne turistickú prechádzku.
Človek a spoločnosť: -SPO(hry a hrové činnosti) .
Základy etikety
- Správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým.
Ľudské vlastnosti a emócie
- Sústredí sa na činnosť na základe zapojenia vôľových vlastností.
Prosociálne spávanie
- Podelí sa o veci.
- Odmieta kontakt s neznámymi osobami
- Pozná na elementárnej úrovni svoje práva a splniteľné povinnosti